Padesátitisícovou dotaci využili zatím v Klubu v 9 na další vybavení dílny, nákup materiálu a na zaškolení pracovníků pro práci s pedigem a fimo–hmotou.

„Fimo hmota je něco mezi plastelínou a moduritem. Tvarují se z ní různé předměty, nejčastěji šperky a ozdoby. Po upečení v troubě už nemění tvar. Pedig je liána, vypadá jako proutí, ale oproti němu je měkčí, ohebnější, práce s ním není tak náročná. Košíky, podnosy nebo obaly na květináče jsou i efektnější než z klasického proutí, jsou také lehčí a dají se například barvit,“ vysvětlila Jana Křížková, vedoucí Klubu v 9.

Dílna, v níž pracují klienti charitního zařízení se dřevem, byla vybavena zátěžovým PVC, skříní na materiál a na hotové výrobky i na dláta a další předměty pro práci se dřevem.

„Naši klienti ze dřeva vyrábějí například vydlabávané misky. Je to sice fyzicky náročnější, ale s lepší fyzičkou a s trpělivostí to zvládají bez problémů,“ přiblížila Jana Křížková.

Pozitivní vliv na psychiku

Výrobky svých klientů si nenechávají v Klubu v 9 pro sebe. Zájemci je mohou pravidelně vidět a dokonce si je zakoupit při prodejních výstavách, nejčastěji v Knihovně Matěje Josefa Sychry, ale také o Pouti rodin či na Horáckém džbánku.

„Docházejí k nám převážně lidé v invalidním důchodu. Ten, kdo je dlouho doma, získává pocit, že není užitečný. Ale když vidí, že se jeho výrobky líbí a že se prodávají, pozitivně ho to motivuje, zvyšuje se jeho sebevědomí. Pro ty mladší je to i trénink pro návrat na trh práce,“ objasnila vedoucí Klubu v 9 příznivý vliv manuálních činností.