V obci, která leží jen kousek od Vysočina areny, přilákal běh v bílé stopě na třicet dětí. „To není tak špatné v době počítačů, televize a dalších lákadel. Děti jich dnes mají strašně moc," řekl za pořadatele Tomáš Kunstmüller. „Musíme si ale pomáhat i pro závodníky zajímavými cenami," dodal šéf závodů.

Vítěz dětské kategorie do čtrnácti let si tak doma zalétá s rádiově řízeným vrtulníkem. „Super," neskrýval radost z vítězství Tomáš Milán. „Už se těším, až ho vyzkouším," nechal  se po vyhlášení výsledků slyšet mladý sportovec.

Pyšný na syna je i jeho otec Pavel Milán. „Jsem rád, že naše děti mají ke sportu blízko. Celá rodina děláme v létě orientační běh. V zimě pak jezdíme rekreačně na běžkách," podotkl jiříkovický chalupář z Brna.

Mistrovství světa v biatlonu, ke kterému měli v Jiříkovicích tak blízko, zanechalo silný zážitek i v místních dětech. „Je vidět, jak běhají po vesnici, lehají si a střílí. Hrají si na biatlon," řekl Deníku Tomáš  Kunstmüller.

Tradice párkových závodů v Jiříkovicích sahá desítky let zpátky. Po generační pauze –  jak říká Tomáš Kunstmüller, se v sobotu běželo letos po šesté. Výkony sportovců všech věkových kategorií sledoval i Zdeněk Procházka. První historický vítěz závodů v Jiříkově v kategorii dospělých.

„Lyžování dnes a v době, kdy my jsme začínali, to se nedá srovnávat. Teď jsou krásně strojově najeté stopy, my jsem si je museli šlapat sami. A umělé lyže taky jinak jednou, než ty naše první dřevěné," sdělil stále aktivní sportovec. „Ale dnes je to moje lyžování spíše po restauracích," dodal se smíchem Zdeněk Procházka.

Přilákat děti ke sportu v době počítačových her a televize je podle Zdeňka Procházky stále těžší. „Za nás nic z toho nebylo. My jsem přišli ze školy domu, hodili tašku do kouta, vzali lyže nebo sáňky, a šlo se na kopec," dodal jiříkovický pamětník.

V Jiříkovicích mají kousek do tratí, které běžkaře vedou na Vlachovice a Tři Studně. „Tady se krásně jezdí na běžkách,"  zakončil Zdeněk Procházka.