Novinkou číslo jedna je, že poprvé za uplynulá dvě desetiletí nevyhrála volby ODS. Nejvíce hlasů letos získala ČSSD.

Oproti minulému zastupitelstvu, v němž mělo zastoupení sedm stran či hnutí, se jejich počet snížil na šest. Pětiprocentní hranici nepřekročili zelení, naopak Krásná Jihlava bude jediným nezávislým sdružením v novém zastupitelstvu.

Pro ČSSD to byl zdařilý víkend. Na druhém místě skončila ODS. Výsledky jsou však těsné, ČSSD získala 24,35 procent hlasů a jedenáct mandátů, ODS pak 22,67 procent hlasů a deset mandátů. „Je vidět, že tím, že vznikly strany TOP 09 a VV, což jsou pravicové odnože, oslabila ODS. Došlo k oslabení pravice a tím na to doplácíme,“ vyjádřil se současný jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Třetí zůstala KSČM s 15,25 procenty a sedmi mandáty, až čtvrtá končí TOP 09, která určitě čekala lepší výsledek. Získala 10,39 procent a čtyři mandáty. Sdružení Krásná Jihlava v nové zastupitelstvu chybět nebude, nakonec vybojovala 8,32 procent a tři mandáty. Jihlavská KDU-ČSL ztratila, přesto se do zastupitelstva dostala, a to s 6,36 procenty, získala tak dva mandáty.

Před branami zůstali nejen zelení, ale také ambiciózní Věci veřejné. „Jsme rozpačití, ale co se dá dělat, taková je realita. Abychom analyzovali příčiny, proč tomu tak je, to je zatím brzy. Podle odhadů jsme měli získat 9,5 procent, takže už jsme se trošku veselili, ale bohužel,“ řekl František Běhan (VV).

Volební účast byla necelých 38 procent.

Jihlava:

Komunistická str.Čech a Moravy - 15,25 procent, 7 mandátů
Volte Pr.Blok www.cibulka.net - 0,12 procent, 0 mandátů
Občanská demokratická strana - 22,67 procent, 10 mandátů
TOP 09 - 10,39 procent, 4 mandáty
Krásná Jihlava NOJ-JA-Svobodní - 8,32 procent, 3 mandáty
Věci veřejné - 2,99 procent, 0 mandátů
SPO ZEMANOVCI, Suverenita - 0,82 procent, 0 mandátů
MĚSTO LIDEM - 2,63 procent, 0 mandátů
Česká str.sociálně demokrat. - 24,35 procent, 11 mandátů
Nestraníci - 2,17 procent, 0 mandátů
Strana zelených - 3,94 procent, 0 mandátů
Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. - 6,36 procent, 2 mandáty

Zvolení zastupitelé: Vejmělek Ladislav, Šlechtický Pavel, Zadražil Ladislav, Kremláčková Božena, Trávníček Ladislav, Drápela Lubomír, Daněk Josef (KSČM), Vymazal Jaroslav, Schrek Vítězslav, Janderka Erich, Dršata Jan, Málek Martin, Fehérová Renata, Červenec František, Krpálková Eva, Novák Přemysl, Faltus Zdeněk (ODS), Fiala Martin, Podhorská Věra, Havlík Miroslav, Hovorka Marek (TOP 09), Kolář Milan, Jiroušek Vladislav, Točík Jaroslav (Krásná Jihlava NOJ-JA-Svobodní), Chloupek Rudolf, Zelníček František, Hyský Martin, Prokešová Stanislava, Pospíchal Petr, Vybíhal Pavel, Výborný Vratislav, Rokosová Lenka, Ševčík Jan, Nováková Hotářová Jana, Jaroš Zdeněk (ČSSD), Kodet Josef, Stejskalová Marie (KDU-ČSL)