Pátrání po historii místního školského zařízení začalo vyhledáváním školních kronik. „Našli jsme kroniku z konce 19. století a v ní bylo hned v úvodu napsáno, že v průběhu stavby nové budovy školy byl nad úroveň základů vložen stavitelem, tehdejší školní radou a představiteli obce základní kámen se skleněnou lahvičkou s dobovými mincemi a zakládací listinou. My jsme tam pak navíc našli ještě staré noviny," popsal Tomáš Niessner.

Noviny byly spolu s dalšími artefakty předány pracovníkům velkomeziříčského muzea, kteří zjistili, že jde o periodikum Hlas s datem 22. dubna 1887. „Bohužel tiskovinu se nepodařilo uchovat, rozpadala se. Dlouho na ni působila vlhkost," sdělila historička Marie Ripperová z velkomeziříčského muzea.

Stejně dopadla i zakládací listina školy, na níž už v době nálezu nebylo písmo patrné. „Z listiny zbyla už jen jakási beztvará hmota. Lahvičku, v níž byla uschována, uzavřeli dřevěnou zátkou, která se vlivem působení vody roztáhla, a hrdlo lahvičky prasklo. Tak byla vložená listina zcela zničena," řekla Ripperová.

Jeden z pokladů, které byly v lahvičce ukryty, ale přece jen „přežil", a to téměř bez poškození. „Lahvička obsahovala ještě dobové mince stříbrné a měděné," uvedl Niessner.

Historická platidla budou uložena ve velkomeziříčském muzeu.