Tamní nejnovější expozice nazvaná Jak jsme lyžovali v minulém století? nevrátila do dětských let jen ji, podobné pocity tam zažívají téměř všichni návštěvníci, kteří už nejdou náctiletí.

Vystavené exponáty jsou mnohým příchozím důvěrně známé, vždyť před pár lety mohli na zasněžených pláních Novoměstska potkávat lyžaře oblečené či obuté právě do nich. „Dali jsme do novin výzvu, že bychom rádi získali nebo si vypůjčili ošacení či vybavení, které lidé v minulém století při lyžování používali. Mělo to obrovský ohlas, desítky lidí nám přinesly stovky předmětů,“ vysvětlila původ vystavených exponátů Kateřina Kučerová z Horáckého muzea.

Většina jednotlivých kusů ošacení jsou originály ručně doma vyráběné. „Tehdy jsme si my ženské samy pletly či háčkovaly svetry, šály i čepice. V obchodech žádný velký výběr nebyl, a pokud chtěl někdo nějaký originální kousek, poprosil maminku, babičku nebo šikovnou tetičku aby mu ho uštrikovala. Neustále jsme si mezi sebou vyměňovaly návody a půjčovaly si časopisy, ve kterých byly ruční práce popsány,“ zavzpomínala Ludmila Novotná z Nového Města na Moravě.

Desítky figurín představují podobu lyžařů v minulém století. Některé z nich mají dokonce i konkrétní jména. „Máme figurínu oblečenou do závodní lyžařské kombinézy Stanislava Buchty, Lubomíra Buchty, Vladimíra Novotného i Kateřiny Neumannové. A taky dvě s lyžařským oblečením Marie Holíkové a Cyrila Musila,“ prozradila Kateřina Kučerová. „Závodníky máme pojmenované, ostatní figuríny jsou anonymní lyžaři,“ dodala.

Figuríny mají nejen dobové oblečení, ale také vybavení. Mnohé lyže pochází ze sbírek Horáckého muzea. Jiné zase přinesli místní coby výpůjčku po dobu výstavy nebo dar. „Máme vystavený i kočárek na lyžích z osmdesátých let minulého století,“ upozornila na jednu ze zajímavostí novoměstské výstavy Kateřina Kučerová.

Nejstarší vystavení „lyžaři“ jsou z konce devatenáctého a počátku dvacátého století. Muzejníci se snažili, aby jejich odění bylo zcela autentické, dobové „lyžařce“ tak nechybí ani klobouk se závojem. „Podařilo se nám také získat klapky na uši, které nosíval Rudolf Gabessam – revírník z Fryšavy, jeden z prvních lyžařů na Novoměstsku. Darovala nám je jeho vnučka Nora Chudobová, která sice žije v Brně, ale často nás navštěvuje,“ řekla Kateřina Kučerová.

Výstava v Horáckém muzeu je zpestřena promítáním dobových filmů s lyžařskou tematikou, které muzejníkům pro tuto příležitost zapůjčili místní obyvatelé. „Nejstarší film je z roku 1950 a jsou na něm zaznamenány skoky na lyžích. A nejmladší filmový snímek je závod Zlatá lyže z roku 1989. Lidé se při promítání často sami hledají nebo se snaží poznat své příbuzné a známé,“ usmála se Kateřina Kučerová.

V Horáckém muzeu je nyní zkrátka k vidění vše, co k lyžování v minulém století nerozlučně patřilo. Některé věci si mohou příchozí dokonce i vyzkoušet a nechat se s nimi vyfotografovat. Mnohé z vystavených exponátů ovšem nevidí návštěvníci muzea naposledy, neboť v budoucnosti poslouží coby základ plánované expozice v čerstvě zrekonstruovaných půdních prostorách.