„Jedním z hlavních poslání centra Eden je lidem připomínat, jakou důležitost pro nás hrají přírodní zdroje. Péče o planetu Zemi k tomuto tématu neodmyslitelně patří, a proto jsme se rozhodli uspořádat Dny Země," vysvětluje za organizátory z Edenu Pavel Pichler.

Pro návštěvníky je připravena spousta zajímavých workshopů, mezi nimi třeba malování hlínou nebo přednášky o elektrokolech, cestování, bylinkách nebo proměnách klimatu. Návštěvníci se povozí v elektromobilu, promítat se bude i dvacet filmů z festivalu Ekofilm.

„Mojí oblíbenou aktivitou je chůze po hmatové stezce, po níž se mohou lidé projít bosky a vyzkoušet si, jaké to je chodit v přírodě bez bot. Kromě toho, že je to pro nás už něco nezvyklého, se jedná o zdraví prospěšnou aktivitu, která posiluje klenbu a svaly na nohou, co běžně nepoužíváme," upozorňuje Pichler. Pro milovníky zvířat je připravena komentovaná prohlídka farmy Eden. Nejodvážnější návštěvníci si vyzkouší, jaké to je stát se na jeden den farmářem: čeká je chlév a v něm spousta práce, traktor připravený vyjet na pole a hromada brambor na vysázení.

Ukliďme Česko

Během Dnů Země lidé z centra Eden společně s dalšími dobrovolníky vyrazí také do okolí Bystřice nad Pernštejnem a připojí se k celorepublikové akci Ukliďme Česko. Chybět nebude ani tradiční řemeslný trh, šifrovací hra pro děti, degustační menu a pivo Mittrowský z místního pivovárku, který je součástí stálé expozice.

Bystřické centrum Eden je pro veřejnost otevřeno od 21. března každý víkend od 9. 30 do 18 hodin. Během týdne je možné centrum navštívit předem na objednávku. Po Dnech Země čeká centrum další velká akce Zelený máj (15. 17. května).