A stejně tak Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) České republiky se už pustilo do rekonstrukcí nejhorších úseků „jedniček“ a dálnice. Například na silnici I/19 v Novém Městě na Moravě. Úsek od Billy po konec města bude kompletně hotový už v příštím týdnu. „Pracuje se za provozu vždy v jedné polovině komunikace, což znamená, že v místě prací je provoz volným jízdním pruhem řízen kyvadlově světelnou signalizací,“ upozornil Martin Buček z ŘSD.

Opravy na Žďársku:
III/3491 Chlumek – hranice okr Jihlava. Úplná uzavírka
III/35014 Radostín – Vepřová. Úplná uzavírka
III/35426 Kněževes – Krásněves. Úplná uzavírka
III/3885a Dlouhé - Račice. Úplná uzavírka
III/3892 Radkovičky - Moravec. Úplná uzavírka
III/35311 úsek Nové Veselí – okružní křižovatka. Úplná uzavírka
II/353 Nové Veselí – od ulice Ke kapličce po napojení na obchvat. Dopravní omezení.
II/354 v průtahu Hlinného

Na opravy dvojkových a trojkových silnic bude letos o něco méně peněz. „S ohledem na nutné úspory byl snížen příspěvek pro krajskou správu a údržbu silnic na opravy oproti roku 2020 o téměř padesát procent. Na 129 milionu korun. Ale dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury byla zachována v podobné výši jako loni,“ uvedla Miluše Jiskrová z KSÚSV.

Letos bude na Žďársku opraveno téměř třicet kilometrů silnic druhých a třetích tříd. A které konkrétní komunikace čeká letos oprava? „V prvním pololetí bude dokončena rekonstrukce silnice z Jimramova do Strachujova. A na stejné silnici bude zahájena rekonstrukce úseku mezi Unčínem a Dalečínem. Jde o stavbu plánovanou na dva roky. V zimním období bude stavba průjezdná,“ informovala Miluše Jiskrová.

Komplikace čekají řidiče i ve Velkém Meziříčí. „Bude tam dokončena rekonstrukce opěrné zdi pod mostem Vysočina a rovněž tam proběhne i výstavba nové okružní křižovatky v místě křížení silnice II/360 s místní komunikací Třebíčská a komunikací vedoucí do Oslavice,“ přiblížila Miluše Jiskrová.

Nová Okružní křižovatka vznikne letos i v Novém Městě na Moravě, a to v prostoru křížení ulic Masarykova, Soškova a Křičkova. „Tuhle křižovatku nemám rád. Navazuje na ni i ulice Drobného a vjezd k bytovým domům. Řidiči neví, jestli tam mají dát blinkr nebo ne. Je to strašně matoucí,“ okomentoval situaci v dotčené lokalitě Libor Dvořák z Nového Města na Moravě.

Krajská správa a údržba silnic se letos zaměří i na opravy dvou komunikací, které jsou v havarijním stavu. „A to mezi Křižanovem a Vídní a mezi Měřínem a Netínem,“ upřesnila Miluše Jiskrová.

Rekonstrukce čeká i silnici mezi Rudolcem a hranicí okresu Jihlava a dokončena bude i loni započatá stavba silnice vedoucí od obce Oslavička až po hranice okresu. Úplnou uzavírku mohou kvůli opravám očekávat řidiči mezi Radostínem a Vepřovou nebo Kněževsí a Krásněvsí.

Oprava mostů:
Mosty č. 3793-2 v Březském
most č. 36041-1 v Podolí
most 38815-3 pod hrází Vírské přehrady
Stavební úpravy budou provedeny na mostech v Borovnici, Vojetíně, Velké Bíteši, Heřmanově a Kadově