Za tímto účelem už dříve Prosecký zakoupil objekt bývalého bystřického lihovaru. Přestavba zchátralých prostor na muzeum se však ukázala finančně náročnější, než se předpokládalo. 

Unikátní veterány

„Veterány jsou unikátní záležitost. Stojíme o to, aby muzeum vzniklo v Bystřici a majitel historických vozidel je nepřemístil někam jinam. Proto byla schválena finanční podpora města na vznik expozice,“ řekl bystřický starosta Karel Pačiska. 

Starosta dodal, že muzeum veteránů bude dalším počinem ke zvýšení turistické atraktivity města a jeho nejbližšího okolí. 

Bystřičtí radní mají v záloze i druhou finanční variantu podpory projektu vzniku muzea veteránů. Tou je dotace z Fondu Vysočiny. Ta přepokládá spoluúčast podnikatele a mohla by činit kolem sto padesáti tisíc korun. Pokud ji ale František Prosecký v letošním roce nezíská, bystřičtí zastupitelé se uvolili z městské kasy pro vybudování muzea uvolnit dokonce tři sta tisíc korun. „Předpokládáme, že do začátku prázdnin budeme vědět, jak to s dotací dopadlo,“ přiblížil starosta Pačiska s tím, že dotační podpora nemusí být výhradně z Fondu Vysočiny, ale i z nějakého jiného vhodného titulu. 

Kdy František Prosecký přislíbené peníze na vybudování expozice dostane, není jasné. Vzhledem k tomu, že muzeum má být otevřeno 1. června 2013, se podle svých slovu obává, aby se při realizaci projektu nedostal do časové tísně. 

„Peníze potřebujeme na stavební materiál, práci si zajistíme sami. Ale protože zatím jsou jenom na papíře a je kolem toho spousta nutné administrativy, doufám, že se muzeum stihne otevřít v daném termínu,“ sdělil František Prosecký s tím, že nyní v objektu provádí rekonstrukce, které jsou finančně méně náročné.

Autoveterány má zatím sběratel uloženy na dvou místech mimo město. Všechna auta se ale do muzea nevejdou. Tedy alespoň ne hned při jeho uvedení do provozu, protože budování výstavních prostor bude podle finančních možností pokračovat postupně. „Pro začátek bych to viděl na umístění asi dvou desítek osobních aut a pět nákladních,“ odhadl Prosecký.

Za finanční podporu město požaduje propagaci při akcích pořádaných Veterán Tatra Klubem Bystřice nad Pernštejnem, vstupné zdarma pro děti a studenty z bystřických školek, škol a středních škol po deset let, spolupráci s Turistickým a informačním centrem při propagaci a při vytváření návštěvnických „balíčků“ pro turisty.