„Bude se jednat zhruba o tři stovky stromů,“ upřesnil šéf bystřického odboru životního prostředí František Klimeš s tím, že v současné době jsou vydávána povolení na skácení jednotlivých nevyhovujících dřevin.

Nové za staré

Podle nového plánu městské zeleně a její údržby bude zásah do ní poměrně razantní. Vykácené stromy však budou nahrazeny novými dřevinami, a to takovými, které ani vzrostlém stavu nebudou nijak překážet a také v sezoně způsobovat zdravotní problémy alergiků, jako je tomu třeba u topolů poblíž fotbalového hřiště.

„Lidé se rozhodně nemusejí bát, že zeleně ve městě ubude,“ připomněl bystřický starosta Karel Pačiska s tím, že kácení jakýchkoliv stromů obvykle mezi lidmi vyvolá značné emoce. „Například alej v Příční ulici je už přestárlá, stromy v ní jsou nemocné a prohnilé,“ poznamenal starosta Pačiska.

Komplexní projekt výměny může podpořit dotace z regionálního operačního fondu životního prostředí, kterou je možné čerpat až do roku 2013. „Žádost o dotaci budeme podávat v lednu,“ uvedl František Klimeš. Předpokládaná dotace by pomohla záměr zrealizovat rychle a peníze města, které jsou ročně vydávány na dendrologický průzkum jednotlivých dřevin, by bylo možné použít cíleně v rámci spoluúčasti na projektu. Finance by tak byly nejenom na vykácení poškozených stromů, ale i na jejich rychlou náhradu novými.

Budou protesty?

„Na kácení se je třeba dívat objektivně. Pokud by strom podle odborného posouzení mohl být ohrožující, je třeba jej nahradit novým. Například když při loňské vichřici dva spadly na auta, všichni pak stáli kolem a tvrdili, že staré stromy by měly padnout. Nedá se čekat, až se něco stane a místo aut na to doplatí lidé,“ sdělil starosta Karel Pačiska.