„Park miniatur bude na pozemku vedle aleje, ze strany, kde je dětský lanový park. Teče tam potůček, v okolí se provedou terénní úpravy a kolem potoka budou postupně umisťovány jednotlivé miniatury zajímavých staveb. Ty jsou plánovány v měřítku jedna ku padesáti," informoval bystřický místostarosta Josef Vojta s tím, že jedna miniatura bude stát kolem dvaceti až třiceti tisíc korun.

Bezejmenný potok vytékající z malého rybníčka bude představovat tok řeky Svratky. Zmenšeniny hradů, kostelů a dalších objektů olemují upravené říční údolí a jeho okolí. „První budou Skály, pak jimramovský zámek, Dalečín, Zubštejn, Pyšolec a dál po proudu řeky. Končit se bude v Předklášteří, ještě předtím samozřejmě nemůže chybět Pernštejn, kostel v Doubravníku nebo klášter, jeho základy tam byly objeveny. Také by tam ze vzdálenějších míst mohl být třeba zámek v Kunštátě nebo hrad Louka," přiblížil některé zajímavosti, jejichž zmenšeniny mají lužáneckou „řeku Svratku" postupně obklopit, ředitel bystřického muzea Vladimír Cisár.

Čtěte také: Meziříčská rozhledna je hitem

Počítá se s instalací asi čtyř desítek objektů z barveného betonu, jež pro bystřickou radnici zhotoví brněnský výtvarník. Mezi nimi se budou lidé moci procházet. Některé stavby ale nemusejí na první pohled poznat, protože například hradní zříceniny nebudou vypadat jako nyní, nýbrž jako v dobách své největší slávy. „Víme přesně, jak všechny hrady kdysi vypadaly, a vyrobeny budou podle těchto skic," doplnil ředitel muzea.

Betonové objekty budou upraveny tak, aby odolaly vandalským útokům, a vzhledem k rozměrům musí být ukotveny v pevných základech. „Třeba Zubštejn bude mít šest metrů," poznamenal Cisár. Do Bystřice se však mohou „přestěhovat" i další zajímavé stavby.

„Pokud bude zájem, klidně tam třeba může být miniatura žďárského kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památky UNESCO nebo jakákoliv jiná zajímavá stavba, třeba z celé Vysočiny," připomněl Josef Vojta.

Architektonická zajímavost odjinud by ale nemohla být zařazena do imaginárního svrateckého údolí. „V lokalitě je ještě taková náhorní plošina, poměrně rozsáhlá, kam by v případě zájmu mohlo být umístěno cokoliv dalšího," doplnil Vladimír Cisár.