Michal Olšiak sochu vytvořil v pronajaté části bramborárny ve Žďáře nad Sázavou, do Bystřice putoval jedenáctitunový Zubr na nákladním automobilu. „Doufám, že bude dělat dobrou společnost kravičkám a ty budou rády, že tady mají takového býka," prohlásil při odhalení sochy výtvarník Michal Olšiak. Hned vedle sochy je totiž ohrada s výběhem pro dobytek.

Proti záměru umístění Olšiakovy skulptury do Bystřice se prostřednictvím otevřeného dopisu před časem ohradila skupina lidí pod vedením Jaroslava Grodla malíře a kurátora Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Dopis poté na internetu podepsalo dalších několik desítek osob z celé republiky. Zvláště lidé profesně spjatí s výtvarným uměním, architekturou a architektonickými památkami údajně vnímají situaci kolem betonových soch Michala Olšiaka jako kritickou a nadále neudržitelnou.

Vedení Bystřice ale záměr s umístěním sochy do Lužánek dotáhlo i přes protest až do konce. „Sochu Zubra chceme jako doplnění Pohádkové aleje v Lužánkách, nebereme ji jako umělecké dílo, ale jako zajímavost pro turisty. A že za Olšiakovými sochami jezdí výletníci z celé republiky, to se popřít nedá," nechal se slyšet místostarosta Josef Vojta. Zubr bystřickou radnici přišel na zhruba dvě stě tisíc korun.