Jednota původně požadovala za pozemek, na kterém objekt stojí, tři miliony korun a splnění požadavků, které by v sokolovně zajistily jejich další fungování. Finanční náhradu za pozemek Bystřičtí dát odmítli, ale jednota chce alespoň peníze, které do objektu vložila a jež mohly být poskytnuty jiným jednotám. Tedy bezmála milion. „Situace je otevřená. Podle nového občanského zákoníku se navíc změnily stanovy, takže při prodeji se nám musí vrátit vložené prostředky," uvedla starostka Havlíčkovy župy sokolské, pod kterou bystřická jednota spadá, Alena Smejkalová.

Sokoli jsou rádi, že jim Bystřičtí vyšli vstříc ohledně podpory fungování tamních sokolů, ale od finanční kompenzace ustoupit nehodlají.

Bystřice v sokolovně z roku 1934, která je v současné době ve špatném technickém stavu, plánovali volnočasové centrum pro mládež. Na to by bylo potřeba asi dvacet milionů. „Sokolům jsme garantovali 20 hodin cvičení týdně zdarma na 20 let, kancelář, posilovnu a sál. Nyní chceme znovu jednat, protože to je třeba dořešit. Pokud tam máme něco plánovat, musíme kvůli dotacím začít. A to nejde v objektu, který není náš," dodal místostarosta. „V Bystřici stále nechtějí pochopit, že by sice investovali, ale už do svého majetku," říká Alena Smejkalová.

Průtahy vyvolávají v zástupcích radnice obavy, aby jednota budovu neprodala ke komerčnímu podnikání. „Nějaký noční klub bychom tam rozhodně mít nechtěli," poznamenal starosta Bystřice Karel Pačiska. Jednota by se podle slov Smejkalové teoreticky budovu prodat nezdráhala. Ale jenom tomu, kdo by v ní funkci sokolovny zachoval, což by mohlo některé podnikatele odradit.