„Vnímali jsme to jako příležitost pro vznik až dvou stovek nových pracovních míst. Jestliže se to ale stalo konfrontačním tématem, tak ať lidé sami v referendu rozhodnou, co ve městě chtějí," vyjádřil se bystřický starosta Karel Pačiska.

Odpůrci výstavby začali minulý týden sbírat podpisy pod petici za referendum, potřebovali by jich 1 400. Zatím to ale vypadá, že radnice referendum vyhlásí i bez toho.

Poté, co v březnu bystřičtí zastupitelé prodej pozemků pro stavbu závodu na výrobu jaderného paliva nečekaně neschválili, vedení města projekt označilo za „mrtvý". „Že to není pravda, nás přesvědčila dubnová zpráva ve slovenských novinách, že by firma UJP mohla postavit tento závod v Dubnici nad Váhom, ale definitivní rozhodnutí udělá po volbách na podzim, až podle situace v Bystřici. Scénář námluv v Dubnici je podobný bystřickému, také se odvolávají na výrobu zářičů ve Zbraslavi a mlčí o rizikové výrobě," uvedli Marie Dvořáková a Vít Novotný ze spolku Bystřičáci, který petici zorganizoval.

„Radnice odmítá sdělit, kdo by zhruba dvě miliardy korun skutečně investoval. UJP Invest, který záměr předložil, je zřejmě prostředníkem, protože nemá potřebné jaderné licence. V Otázkách Václava Moravce 8. června se už veřejně mluvilo o ruské investici v Bystřici nad Pernštejnem. Proč nemají občané informace? Nelíbí se nám, že se jedná o nás bez nás," tvrdí Bystřičtí.

Firma UJP Invest patří společnosti UJP Praha, která mimo jiné vyrábí zdravotnické prostředky pro radioterapii. Záměr výstavby závodu na palivo pro jaderné elektrárny potvrdil Jaroslav Macoun, projektový manažer UJP Invest. I skutečnost, že zájem společnosti o Bystřici stále trvá. „Hledáme vhodné místo pro umístění tohoto závodu," řekl s tím, že v úvahu připadá několik průmyslových lokalit, a to i na Slovensku. Bystřice nad Pernštejnem je jednou z nich. „Ale naším základním předpokladem je to, že musíme být chtění," zdůraznil Macoun.

V bystřické zóně je pro společnost UJP rezervováno od loňského prosince kolem jedenácti hektarů pozemků. Závod by měl vyrábět palivo pro reaktory ruského typu, které slouží i v Česku. Odpůrci výstavby provozu uvádějí, že jim vadí rizika spojená s výrobou jaderného paliva, která budou od vstupu do Bystřice odrazovat jiné investory. Navíc poukazují i na to, že avizovaných pracovních míst pro lidi z okolí by nakonec bylo maximálně několik desítek, protože se jedná o vysoce odbornou činnost zajišťovanou externími specialisty.

Proti záměru výstavby závodu na výrobu jaderného paliva se v Bystřici postavily i přes dvě desítky podniků, z nichž část by s novým závodem v průmyslové zóně sousedila. Obávají se, že by sousedství závodu na jaderné palivo snížilo hodnotu jejich investic.

„V případě, že v místě takový závod bude stát, tak tady další rozvoj budeme omezovat," sdělil jednatel společnosti Wera Werk David Zeman. Německý výrobce ručního utahovacího nářadí, který má v Bystřici pobočku téměř dvě desítky let, zaměstnává kolem 550 lidí z města a jeho nejbližšího okolí.