„V Bystřici jsem nebyla přes dvacet let, žiji v Rakousku a nějak pořád nebyl čas. Hodně se toho tady za ta léta změnilo. Pamatuji si ještě rozbité koupaliště, dívala jsem se, že jsou opravené domy na „jedničce", škola a hřiště za ní a je přistavěné gymnázium. Také se mi líbí opravené náměstí, vzpomínám si, že tam bývalo autobusové nádraží," popsala v sobotu dopoledne dvaašedesátiletá Věra Rennerová. „Dozvěděla jsem se o výročí náhodou od příbuzných, se spolužáky se nevídám, byla jsem pořád ve světě a ani na mě neměli adresu. Zatím se nás sešlo pět, ale třeba ještě někdo přijede," dodala Rennerová.

Bývalých „holek a kluků" - lhostejno, zda jim bylo třicet nebo pětašedesát, kteří si ve škole s nostalgií prohlíželi stará maturitní tabla a vzpomínali, bylo daleko více. Kdo tablo své třídy nenašel, určitě ho objevil ofocené v almanachu, který škola vydala. „Už je to přes třicet let, strašně rychle to utíká," povzdechla si další z někdejších studentek Martina Frejková, která do Bystřice přijela z Ústí nad Labem. „To ještě kluci měli vlasy a holky neměly vrásky," prohlížela si žena staré snímky, zatímco ji za ruku tahal tříletý vnouček. „No jo, Martínkovi jsem slíbila skákací hrad, tak to se nedá nic dělat," smála se babička. „Škoda jen, že není lepší počasí," posteskla si na adresu zamračené oblohy, ze které co chvíli padaly dešťové kapky.

„To už ani není pravda, že jsme tady na ty záchody chodili tajně kouřit," uculovali se pánové z kategorie padesátníků, zatímco jejich téměř o dvě desítky let starší kolegové-abiturienti se přeli, zda se ten kantor, co je učil automatizaci, jmenoval Bureš…

Kromě bohatého kulturního programu byla pro zájemce mimo almanach s prakticky všemi tably maturitních ročníků od roku 1957 připravena i publikace věnovaná budově zemědělské školy (dnes Vyšší odborné školy a Střední odborné školy zemědělsko-technické v Bystřici nad Pernštejnem, dříve Střední zemědělsko-technické školy), které je právě půl století. A je nejmladší kulturní památkou na Vysočině. Kromě 50 let od zprovoznění tohoto objektu se oslavy vztahovaly jak na 60 let střední školy, tak i 110. výročí založení Hospodářské školy, která tradici zemědělského vzdělávání v Bystřici založila.