Navýšení bude podle starosty Bystřice nad Pernštejnem Martina Horáka až o osmdesát procent. V praxi to znamená, že z dosavadních 420 korun za dodaný gigajoule tepelné energie se cena zvýší na 800 korun bez daně.

Zdražování, i když v menší míře, čeká také Žďár nad Sázavou. „Záleží na tom, jaká je odběrová úroveň. My máme dvě odběrové úrovně. Primární, kdy odběrovou stanici vlastní zákazník, tam je cena nižší. A sekundární, kdy je stanice v našem majetku a výstup ze stanice je předací místo mezi zákazníkem,“ vysvětlil ředitel divize teplo Jiří Malý.

Ilustrační foto
Nové Město na Moravě opět nabízí pozemky k prodeji

Cena primáru se od nového roku ve Žďáře zvedne z aktuálních 751 korun za gigajoul bez daně na 846 korun za gigajoul, tedy o více než dvanáct procent. „Cena sekundáru se od ledna zvedne z aktuálních 793 korun za gigajoul bez daně na 932 korun za gigajoul, tedy o sedmnáct a půl procenta,“ uvedl Malý.

Ceny tepla od nového roku:

Bystřice nad Pernštejnem:
800 korun za gigajoul bez DPH

Žďár nad Sázavou:
Primár: 846 Kč/GJ bez DPH
Sekundár: 932 Kč/GJ bez DPH

Nové Město na Moravě:
1199 Kč/GJ s DPH

Teplo ve Žďáře dodává kotelna Žďas, kde se v první řadě spaluje hnědé uhlí (85,8%), zemní plyn (8,5%), využívá se i odpadní teplo z průmyslové činnosti (5,5%) a zcela okrajově biomasa.

Cena za teplo se naopak vůbec nezvýší v Novém Městě na Moravě. „U nás momentálně lidé platí i s daní 1199 korun za gigajoul. Od Nového roku zdražovat nebudeme, ceny držíme tak, jak je máme teď,“ řekl předseda představenstva Novoměstské teplárenské Ondřej Pekárek.

Novoměstská teplárenská si od nového roku zajistila alternativní zdroj vytápění. Je jím topný olej, který je vyráběný recyklací jiných olejů.

Použití tohoto paliva si sice vyžádá úpravu technologie, ale Novoměstská teplárenská si ho zajistila za nižší cenu a v dostatečném množství. „Lidem, kteří jsou na centrální teplo napojeni, by dle jednatele teplárenské společnosti nemělo hrozit, že skokově vzrostou ceny za vytápění, ani jiné vážné problémy v dodávkách tepla. Musím říct, že se mi ulevilo,“ Informoval již dříve starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.