„Objevil se zájemce, který má zájem koupit pozemky, vybavit je inženýrskými sítěmi a domy postavit. Vyhlásili jsme proto záměr na prodej pozemků, kam se samozřejmě mohou přihlásit i další investoři,“ informoval bystřický místostarosta Josef Vojta.

Takzvaná Rezidence Forota se bude skládat ze dvou částí. V první se počítá se čtyřmi bytovkami. Bystřická radnice tyto pozemky bez inženýrských sítí, které je kupec povinen vybudovat, nabízí za 500 korun za metr čtvereční plus DPH.

S výstavbou bytových domů se na Rovinkách počítalo už před desetiletím, ale tehdy o ně nebyl zájem. „Situace se zřejmě změnila, protože pokud chce investor stavět bytovky, musí mít zájemce o koupi bytů. Vzhledem k tomu, že v Bystřici jsou jenom městské nájemní byty, bude to pro lidi představovat možnost pořízení svého bytu,“ sdělil místostarosta. Bystřice jako jediné město v okrese v minulých letech neprivatizovala bytový fond a vlastní 1847 bytů.

Rezidenční čtvrť Forota má vzniknout na Rovinkách, budou tam „bytovky“ i domkyZdroj: archiv

S tím souhlasí i někteří oslovení obyvatelé. „Byt v Bystřici bych chtěl pořídit pro dceru. Pracuje v zahraničí, ale plánuje se do Bystřice vrátit, takže do té doby by se byt dal pronajímat. Bude ale její,“ vyjádřil se Ivo Peterka z Bystřice.

Čtěte také: Firma Cooper dokončí novou halu v Bystřici v květnu

Pozemky na část Rezidence Forota, kde má stát osm řadových domků a jeden samostatný rodinný dům, bude město prodávat za cenu na základě znaleckého posudku včetně DPH. U každého domku bude počítáno s místem pro zaparkování dvou aut.

V dřívějších letech radnice s pomocí dotací stavební parcely nechávala síťovat sama, pak je prodávala stavebníkům. Nyní, kdy už na tyto činnosti nejsou dotační možnosti, dává přednost soukromým investorům, již pozemky vybaví technickou infrastrukturou a pak je rozprodají stavebníkům či zájemcům o byt v soukromém vlastnictví.