„Podobné KnihoBudky jsou zatím na několika místech v Praze a nás tento projekt velice zaujal. V naší knihovně je totiž velké množství neevidovaných knih, které tam lidé nosí. Chtějí se jich z nějakého důvodu zbavit, protože je jim líto je vyhodit, když by ještě někomu mohly posloužit," informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Vhodnou budku, tedy takový typ, který by měl dveře, už Bystřičtí mají. „Byl to trochu problém, protože všechny budky, které se nám nabízely, byly nekryté, bez dveří, a my jsme ji chtěli postavit na náměstí. Nakonec jsme nepoužívanou dřevěnou budku s dveřmi objevili za vrátnicí v dolech. Patří mezi nepotřebný majetek, takže se nám ji podařilo získat," upřesnil starosta.

Vysloužilá telefonní budka bude nyní zrekonstruována do podoby KnihoBudky. Dostane nový nátěr, logo, uvnitř dojde k instalaci polic na knihy. Město pořízení KnihoBudky vyjde na maximálně dvacet tisíc korun. Umístěna bude vedle pódia a mostu vedoucího do bystřické knihovny. „O KnihoBudku se budou starat pracovnice knihovny, to už je dohodnuté. Nezbývá než doufat, že se lidé budou ke knihám chovat slušně a že se KnihoBudka nestane cílem vandalských útoků," dodal Karel Pačiska.

KnihoBudka je neziskový projekt, který vznikl v létě roku 2013. Zrekonstruované telefonní budky slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih.