V Bystřici nad Pernštejnem se chlubí nejudržovanějším povrchem přistávací plochy, která je určena pro stroje do 450 kilogramů hmotnosti, tedy obvykle ultralighty.
„Máme nejlepší přistávací trávník v republice, protože ho udržujeme na parametrech golfového hřiště. To s sebou nese sekání každý týden, takže tam zároveň nejsou žádní hlodavci, myší díry a krtčí hromádky,“ uvedl předseda Leteckého klubu Bystřice nad Pernštejnem, bývalý senátor a starosta a nynější poslanec sněmovny Josef Novotný.
Vyhlídkových letů se zájemci z řad veřejnosti na bystřickém letišti nedočkají, plocha vzhledem ke svému zařazení ale může posloužit pro nouzové přistání. Letecký klub spolupracuje s hasiči i armádou.
Vyhlídkový let vám mohou zprostředkovat na letišti v Křižanově, které provozuje místní aeroklub. Sami sice komerční činnost neprovozují, ale v případě zájmu poskytnou kontakt na pilota, který je ve svém volném čase ochoten se zájemcem letět v motorovém letadle a motorovém či nemotorovém kluzáku. Ceny jsou stanoveny s ohledem na náklady vzniklé provozem a údržbou letadel, pohybují se mezi třemi až pěti tisíci korunami za letovou hodinu podle typu letadla.
Pokud si chcete se svým ultralightem zaletět do westernového městečka Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem, máte možnost. Můžete přistát přímo v areálu zábavního parku.
„Lidé k nám mohou přiletět, nechat si letadlo v hangáru, strávit u nás třeba víkend a pak zase odletět,“ přiblížil ředitel společnosti Šikland Libor Šikl. Na tamním letišti se rovněž konají pravidelné srazy ultralightů, ten nejbližší se uskuteční 6. srpna.
„Obvykle na něj přilétá kolem sto padesáti letadel,“ dodal Šikl. Letiště s podobnými parametry má společnost Šikland také v nedaleké Dolní Rožínce.
Neveřejné letiště pro sportovní létající zařízení je i v Sazomíně na Žďársku, jeho provozovatelem je Delta klub Žďár nad Sázavou.