„Jedinečný tarif byl ve výsledku nevýhodný, ale velice milý obchodní zástupce prý velice spěchal a důvěřivý otec smlouvu podepsal, aniž by si ji pořádně pročetl. Zrušení smlouvy jsem pak dosáhla až v brněnské pobočce společnosti, a to až po důrazném rozhovoru a s odvoláním na svého právníka," popsala rozzlobená žena.
Obtěžování obyvatel Bystřice v jejich domácnostech podomními prodejci zboží a služeb by měl minimálně omezit nový tržní řád města. Do toho byla klauzule o zákazu takzvaného podomního prodeje v Bystřici i všech jejích místních částech zakomponována.
Důvěřiví senioři
„Nejčastěji jde o zástupce různých energetických společností nebo mobilních operátorů, kteří se snaží zejména starší lidi přesvědčit ke změně jejich smluv. Někteří z prodejců energií dokonce tvrdili, že je k lidem poslali z městského úřadu, což samozřejmě byla lež," vyjádřil se bystřický místostarosta Josef Vojta s tím, že častým cílem návštěv podomních prodavačů zboží či služeb bývá například dům s pečovatelskou službou.
„Původně se zvažovala i možnost zákazu pouličního prodeje ve městě, ale ten nakonec zakázán nebyl, ačkoliv stížnosti lidí se týkaly i dotěrných prodejců, kteří je zastavují na ulici. Tím by ale byly postiženy i charitativní sbírky, navíc na veřejném prostranství je situace trochu jiná, než když je člověk obtěžován ve svém bytě," doplnil Josef Vojta.
Striktní zákaz podomního prodeje, ať už jde o nádobí, peřiny, fotoaparáty, nože, plyn, elektřinu a další zboží a služby, by tak měl dát obyvatelům města možnost obrany. „Lidé mohou přivolat policii, protože prodejci většinou v domě obcházejí všechny domácnosti, případně domky v celé ulici. A v těchto případech už figurují i svědci a věc postoupí do přestupkového řízení," přiblížil místostarosta. „V přestupkovém řízení za porušení zákazu podomního prodeje pak hrozí pokuta až třicet tisíc korun," dodal Vojta.
Obyvatelé města rovněž doufají, že různých „cesťáků", kteří zvoní u dveří bytů a vnucují své zboží a služby, bude méně. „Jde ovšem o to, kolika z nich se pokutu vůbec podaří dát a jestli se to dostane ve všeobecnou známost. Ve městě je jen státní policie a nemyslím si, že zrovna ta by měla čas po městě nahánět nějaké podomní prodejce," je poněkud skeptický Petr Zelený z Bystřice.
Bystřický tržní řád kromě zákazu podomního prodeje vymezuje stálá tržní místa, a co se na nich může prodávat. Stanovuje předsunutá prodejní místa, upřesňuje, kde je možné nabízet zboží při různých akcích, podmínky prodeje a ještě další předpisy.
„Tržní řád vznikl také proto, že jsme do něho potřebovali včlenit naše pravidelné trhy na náměstí a také farmářské trhy, které ve městě pořádáme," vyjádřil se Josef Vojta. Na těchto trzích je povolen i prodej jiného zboží, než je jen ovoce, zelenina, květiny a vajíčka z ložní plochy auta, či poskytování služeb brusiče nebo čistírny. Při dodržení všech předpisů se tam smí prodávat i potravinářské výrobky.
Zákaz podomního prodeje praktikují ještě ve Žďáře nad Sázavou a Velkém Meziříčí. Tam ovšem není tak striktní jako v Bystřici a jeho porušení se obvykle řeší blokovou pokutou do tisíce korun, ve Žďáře jsou ze zákazu podomního prodeje vyňati zástupci firem, jež prodávaje elektrickou energii a plyn.