„V současné době máme koaxiální kabelové rozvody po městě, které pronajímáme společnosti Satt. O pořízení optické sítě uvažujeme několik let, momentálně už máme její studii," informoval bystřický místostarosta Josef Vojta. Město by bylo vlastníkem rozvodné sítě, na kterou by se mohl připojovat jakýkoli provider, který by ji chtěl provozovat, přičemž by Bystřice mohla například pronajímat jednotlivá vlákna.

Podle studie by optická síť měla celkem čtyři centra rozmístěná po městě, přičemž to hlavní by bylo v domě s pečovatelskou službou. Celá síť by vyšla řádově na desítky milionů korun. Na první etapu, při které by bylo signálem pokryto první a druhé sídliště, kde je nejvíce městských bytů, by stačilo deset milionů korun.

Předplacený nájem

Bystřická radnice plánuje, že by náklady na první etapu vybudování optické sítě financovala formou předplaceného nájmu za rozvody sítě. Stejně jako současné kabelové vedení optickou síť plánuje pronajímat.

„Absolvovali jsme vstupní jednání se stávajícím provozovatelem našich kabelových rozvodů, firmou Satt, a budeme o možné spolupráci jednat dále," poznamenal starosta Bystřice Karel Pačiska.

Podle jeho slov je zbytečné z rozpočtu města na pořízení sítě vynaložit miliony, které by se daly použít například na opravy bytových domů. Proto je zájem, aby si deset milionů na předplaceném nájmu uhradil nájemce sítě. „Za předpokladu, že by nájem byl například milion ročně a nájemce by si ho předplatil na deset let dopředu, tím by byl náklad na první etapu pokrytý. Těch deset let by byla hraniční doba, po kterou by nájemci bylo možné zajistit jistou exkluzivitu. To zjednodušeně znamená, že nikoho dalšího bychom po tu dobu do sítě nepustili nepronajímali bychom těch deset let jednotlivá vlákna, ale síť celou," nastínil místostarosta Vojta.

Studii optické sítě schválili bystřičtí radní, v následujících měsících se začne s přípravou kompletní projektové dokumentace.

„Do rozpočtu na příští rok v souvislosti se zřízením optické sítě ve městě plánujeme výdaj ve výši deset milionů a současně i desetimilionový příjem," upřesnil Josef Vojta. „Na záměr jsme se připravovali dlouhodobě, jakmile jsme v minulých letech ve městě měli nějaké ulice rozkopané, hned se tam vkládaly chráničky na optické kabely," dodal místostarosta.

Pro obyvatele obou bystřických sídlišť bude přechod na optickou síť podobný, jako když se v 90. letech napojovali na kabelové rozvody v bytech jim bude provedena drobná úprava.

„Jinak se toho pro ně příliš nezmění, tedy až na kvalitnější televizní signál a podstatně rychlejší internet," uvedl starosta s tím, že od zlepšení kvality sítě se v budoucnu může odvíjet i další nabídka služeb, například hlídání bytů prostřednictvím alarmu a podobně.