„Uzavřeli jsme ji na půlroční zkušební dobu. Neděláme si iluze, že toto řešení je samospasitelné, ale bezpečnost ve městě musíme řešit,“ řekl starosta Karel Pačiska.

Ochranka bude ve městě hlídat vždy dvě noci, a to z pátku na sobotu a ze soboty na neděli. Dále dva dny v nepravidelném cyklu. „Pracovní náplň zaměstnanců agentury bude spočívat v pochůzkové a kontrolní činnosti,“ uvedl starosta.

Aktivity bezpečnostní firmy by navíc měly být doplněny kamerovým systémem, který radnice připravuje. Pracovníci detektivní a hlídací služby nemají stejná práva jako příslušníci policie. Jejich činnost bude spočívat především v oznamovací povinnosti, kterou má každý občan.

Výhodou je ale v tomto případě dohoda s pracovníky Policie České republiky, kteří po zavolání zaměstnanců LARNu přijedou v nejkratší možné době na místo řešit vzniklé problémy.

V trestním řízení pak budou pracovníci bezpečnostní agentury vystupovat v roli svědků.

Agentura začne pracovat již o letních prázdninách.

----------

Strážníků je ve městech na Žďársku málo

Celkem třicet sedm strážníků dohlíží v současné době na bezpečnost v největších městech v regionu. Nejvíce jich je ve Žďáře nad Sázavou.

„Pracuje tady třiadvacet policistů. Myslím si, že v tomto počtu zvládáme udržovat veřejný pořádek v ulicích města. Hodně nám při tom pomáhá i kamerový systém. Nyní je po Žďáře rozmístěno celkem osm kamer a na podzim by měly ještě další tři přibýt. Pomáhají nejen nám, ale i Policii České republiky,“ uvedl velitel žďárské městské policie Martin Kunc.

V ostatních městech žďárského okresu to s počtem strážníků zas tak růžové není. Například ve Velkém Meziříčí jich mají nyní pět, podle místostarosty Josefa Komínka by jich ale bylo potřeba alespoň osm nebo devět.

„Od prvního června posílí řady městské policie šestý strážník, přesto to ale nebude dostatečné. Bohužel na další policisty nemáme v současné době finance. Ovšem neříkám, že v budoucnu se to nezmění,“ sdělil Josef Komínek.

Podobně jsou na tom i městští strážníci v Novém Městě na Moravě. Tam nyní slouží v devíti.
„Určitě by bylo potřeba zvýšit náš početní stav, alespoň o jednoho,“ uvedl velitel novoměstských strážníků Petr Gregor.

Jsou ale i města, která městskou policii vůbec nemají, je jím například Velká Bíteš. „My už tři nebo čtyři roky zaměstnáváme pracovníky bezpečnostní agentury, kteří nám během nočních hodin dohlížejí na městské budovy,“ řekl bítešský starosta Miroslav Báňa.

Ostraha provádí po Velké Bíteši namátkové kontroly, a to od 22 do 6 hodin. „O městské policii nijak neuvažujeme, bylo by to finančně nereálné,“ doplnil dále Miroslav Báňa.

Helena Křížová