„Tady bydlí náš Vadimek,“ říká chovatelka mainských mývalích koček a bere šedobílého kocoura do náruče. „Jedna z jeho nejmilejších aktivit je pití vody přímo z kohoutku,“ dodává Jarmila Švejnohová.

Na rozdíl od „normálních“ koček ty mainské vodu milují, což mají společné s mývalem, anglicky racoon, a díky tomu získaly svůj druhý přívlastek mývalí - coon. Podle Švejnohové je typickým znakem mainské mývalí kočky dlouhý huňatý ocas, podobný právě mývalímu. „Jedna legenda říká, že dokonce křížením koček a mývalů vznikly. Podle jiné verze vzniku tohoto plemene se křížil mýval s rysem. Druhým zásadním znakem jsou totiž rysí štětičky na uších,“ uvedla na vysvětlenou bohuňovská majitelka koček.

V předsíni nás pak ještě seznámila se svým největším kocourem, s Bentlym, který váží asi devět kilo a dokonce si prý umí sám otvírat dveře. V kuchyni se potvrdilo to, co jsem si myslela už od začátku. Na svou paničku tam čekalo pět koček a z ložnice se ozývalo tiché mňoukání dalších pěti. „Celkem mám šestnáct dospělých koček a s koťaty to je kolem dvaceti,“ konstatuje chovatelka. „Nechcete si nějakou vzít?“ nabízí mi a otvírá kočičí konzervu.

Jakmile zvířata zaslechla šramocení misky, seběhla se a seskupila kolem ní do pěticípé hvězdy. Chovatelka největšího domestikovaného plemene koček mi potvrzuje, že uživit takovou smečku není žádná legrace. Podle jejích slov za měsíc snědí čtyřicet až padesát kilogramů potravy; dospělá kočka váží pět až šest kilo a kocour může dosáhnout váhy i deseti kilogramů, navíc mají mohutné svalnaté tělo a mohou měřit i jeden metr

Díky jejich velikosti je využívali američtí farmáři na lovení krys. Právě americký kontinent je jejich původním domovem. Přesněji stát Maine, od něhož je odvozena část názvu plemene. „Jedna z legend také tvrdí, že je do Ameriky nechala dopravit Marie Antoinetta, aby unikly francouzské revoluci,“ podotkla Švejnohová.

A není se čemu divit, že si mainská mývalí kočka získala srdce rovněž francouzské královny. Toto plemeno se vyznačuje polodlouhou hebkou a jemnou srstí, okolo hlavy mají velký dlouhý límec. Kromě hezkého vzhledu jsou nesmírně mazlivými společníky. Jejich předení zní jako tiché holubí vrkání. Dobře vycházejí i s dětmi. „Kočka, kterou si ode mě jedna rodina koupila, je teď nerozlučná s jejich malým synem,“ vypráví chovatelka. Mainské kočky jsou nesmírně hravé. „Dokonce se dají naučit aportovat. Pro jejich hravosti se jim říká kočkopsi,“ konstatuje Jarmila Švejnohová.

Cena mainských mývalích koček se může vyšplhat až na třicet tisíc korun, přičemž tato cena se rozlišuje podle toho, zda je kočka na chov, nebo na „mazlíka“. „Koťata na chov prodávám kolem patnácti tisíc,“ upřesňuje chovatelka.

Vendula Jaitnerová