Pořadatelé přitom vědí, že největší zájem diváků o sportovní dění v novoměstském areálu teprve přijde. Příští rok přitáhnou do Nového Města pozornost tři mezinárodní podniky. Kromě bikerského mistrovství světa také světový pohár biatlonistů a běžců na lyžích. Do té doby ovládne Vysočina Arenu atmosféra, kterou lze charakterizovat jako klid před bouří.

Pořadatelský tým se postará ještě o několik závodů národního či regionálního charakteru. A dál se bude na sportovišti věnovat rozvoji infrastruktury a služeb. Mezi ty nejnovější bude patřit označená síť okruhů pro přespolní běh.

„Rozhodli jsme se oživit slávu starých běžeckých tratí v lese Ochoza. V červnu připravíme pro veřejnost několik běžeckých okruhů od jednoho do deseti kilometrů, a to včetně výběhu na Harusův kopec," sdělil sekretář novoměstského sportovního klubu Jan Skřička.

Start nově značených tratí pro běžce by měl být v blízkosti hlavní budovy areálu. Tratě se mají otevřít začátkem letních prázdnin.

Nový projekt zapadá do mozaiky postupně se rozšiřujících služeb pro veřejnost, s nimiž se novoměstských areál stává univerzálně využitelným. K novým službám pro amatérské sportovce ostatně patří také chystaná půjčovna sportovního vybavení.

Návštěvníci, kteří do Vysočina Areny zavítají v létě na kole nebo v zimě na lyžích, si budou moci přímo v areálu vypůjčit testovací kolo pro místní singltreky anebo běžky pro výlet po lyžařských trasách. Nové zázemí, které se otevře již 1. června, doplní i nabídka občerstvení.

Využitelnost novoměstské Vysočina Areny má však stanovený strop. Zatím se v ní pouze výjimečně konají jiné než sportovní aktivity. „Co se týče například kulturních akcí, tak s těmi příliš nepočítáme, neboť pro ně aréna nebyla stavěna ani zamýšlena," konstatoval sekretář Skřička.

Novoměstská radnice, která rozvoj areálu podporuje, by přitom byla připravena konání kulturních akcí u lesa Ochoza podpořit. „Myslím, že by se tím využitelnost areálu ještě zvýšila. Koneckonců vím, že v rámci doprovodných programů ke světovým pohárům se v aréně uskutečnily velmi povedené koncerty, lidé si je pochvalovali," konstatoval starosta Michal Šmarda.

Sám ale nepočítá s tím, že by město pro velké kulturní události potřebovalo arénu využít z vlastní iniciativy. „Nemyslím si, že by Nové Město samo mělo být organizátorem velkých koncertů. Ovšem pokud by s takovou iniciativou v budoucnu přišel samotný klub či nějaký jiný zájemce, myšlenku kultury v aréně bychom podpořili," dodal Šmarda.