„Protože se areál naší firmy nachází v nádherné přírodě, věnujeme velkou pozornost ochraně životního prostředí. Investovali jsme například do ekologizace lakovny, modernizovali jsme čističku odpadních vod a mnoho dalšího. Jsem také zastáncem otužování a nejrůznějších zdravotních aktivit, takže, jakmile to počasí dovolí, děláme porady a schůzky venku pod stromy“, popsal prvopočátky zřízení ovčího stádečka a včelích úlů uprostřed strojírenské firmy generální ředitel Žďasu Pavel Cesnek.

Zatravněné plochy, kterých je v areálu bezpočet, přímo lákaly k pořízení čtyř živých „sekaček“. „Máme tu malé stádo, které trávu postupně bude spásat. Jsou to opravdové „Žďasačky“, koupili jsme je právě k tomuto účelu. A pořídili jsme k nim také včely. Obojí nás nestojí žádné velké úsilí a podle mého názoru to ke strojírenské firmě také patří,“ prohlásil Pavel Cesnek.

Chov oveček nijak náročný není. Ranní, polední i večerní menu mají tato zvířata takříkajíc přímo pod nosem. Chov včelích rojů už má ale svá přesně daná pravidla. Důležité je vytáčení medu i zimní přikrmování. „Máme mezi našimi zaměstnanci pár odborníků, kteří se o včely starají. Já osobně jsem pouze včelař – teoretik,“ sebekriticky přiznal Pavel Cesnek.

„Mám přírodu velmi rád. Areál Žďasu je obrovský, má šestašedesát hektarů a běhají nám tu zajíci, občas sem zabloudí i srnka,“ usmál se Pavel Cesnek.

„A tak můžeme postupně vymýšlet další a další aktivity. V Praze je propojování firem s přírodou nyní velká móda, ale my jsme se zdejší přírodou v každodenním kontaktu. Před nedávnem jsme například uklízeli les v bezprostředním okolí továrny“, doplnil generální ředitel Žďasu.