Obvykle své role v pašijové hře nacvičují čtyři neděle před premiérou. Letos si tak o první dubnové sobotě aktéři vyzvednou své kostýmy v kapli svaté Barbory, o den poté je čeká zkouška na kopci u řeky Sázavy. Stavba kulis je pak naplánována na sobotu 8. dubna ráno, na 9. dubna první a také druhá generálka. Ty započnou v 15.30 a v 19 hodin.

Čtěte také: Oprava mostu zavře cestu ze Žďáru do Brodu

Den před představením pašijové hry Co se stalo s Ježíšem? dojde na nastavení světelných scén a poslední úpravy kostýmů. „Stále se něco přešívá nebo upravuje, i když se jedná o změny, které nejsou na první pohled patrné. Podoba kostýmů se však během let nijak nemění. Naší snahou totiž především je, aby co nejvíce odpovídaly tehdejší době," vysvětlil za organizátory Petr Krábek. I letos drama připravuje více než 250 žďárských farníků.

Za příznivého počasí se představení uskuteční v úterý 11. dubna od 20 hodin.

Čtěte také: Meziříčí sešněrují uzavírky, po D1 čekají i město a okolí

Inspirací hry Co se stalo s Ježíšem? byl Živý Betlém, který se každoročně odehrává na náměstí Republiky. Pašijová hra má ve Žďáře nad Sázavou tradici od roku 1998 a patří k největším akcím podobného druhu v rámci České republiky. Nesledují ji pouze diváci přímo z okresního města a jeho nejbližšího okolí, přijíždějí i lidé ze vzdálenějších koutů republiky. Výjimkou nebývají autobusové zájezdy, jež do Žďáru z tohoto důvodu míří. Podle pořadatelů činí divácký průměr pět tisíc lidí. Pro lidé na invalidním vozíku budou vyhrazena místa před tribunou. Je však zapotřebí, aby dorazili na místo konání akce s dostatečným časovým předstihem.