Ošetřena byla zatím přibližně jen desetina z těch alejí, které by to potřebovaly, řekl Aleš Fučík, náměstek krajské správy a údržby silnic. "Máme připraveny další projekty, měly by se realizovat koncem tohoto roku nebo začátkem příštího, v období vegetačního klidu," uvedl náměstek. Odborníci s krajskými silničáři provádějí u stromů v alejích prořezávání a bezpečnostní vazby. Podle potřeby se také doplňují stromy; zatím jich bylo vysazeno 31.

Kraj spravuje skoro 4600 kilometrů silnic. V minulém roce bylo v přilehlých alejích ošetřeno přes 300 stromů. Během letošního roku byla dokončena další etapa. Týkala se 230 stromů, které lemují desítky kilometrů silnic na třech místech - mezi Batelovem a Třeští, u Mirošova u Jihlavy a u Vysoké u Jihlavy.
Odborníky na zeleň mohou lidé vidět od letošního léta při práci v korunách stromů například i v Jihlavě. V parcích, ulicích a školních zahradách města je potřeba do konce roku 2013 prořezat 3930 stromů. Rozsáhlé ozdravení městské zeleně bude stát kolem pěti milionů korun.

Špičkoví arboristé - stromolezci se v Jihlavě sejdou 21. srpna, kdy se bude ve Smetanových sadech konat 11. mistrovství ČR ve stromolezení. Veřejnost se může těšit také například na ukázky dřevorubeckých dovedností a na cyklojízdu na podporu stromů. Smyslem této vyjížďky je seznámit Jihlavany s významnými stromy a také s tím, jakou potřebují odbornou péči, uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.