Kilometr a půl dlouhá uzavírka od křižovatky Polnička – Světnov až do Škrdlovic komplikovala dopravu. „Například autobus, který vyjíždí o půl deváté z Hlinska, má přijet do Žďáru v 9.25. Zpoždění ale dělalo pětatřicet minut,“ uvedla odborná referentka dopravní společnosti Zdar Františka Šebelová. „Ještě, že je to jen na dva dny,“ ulevil si cestující František Drobný z Hlinska.

Místo autobusu auto

Objízdná trasa pro autobusovou dopravu je ještě i v úterý vedena obousměrně ze Žďírce nad Doubravou přes Krucemburk do Vojnova Městce, dále po silnici III/35014 přes Radostín do Vepřové a na komunikaci II/350. Odtud pak přes Račín na Polničku a nazpět ve Žďáře nad Sázavou na silnici I/37.

Obsluha Karlova a Škrdlovic je řešena příjezdem autobusů od Vojnova Městce, které se pro pasažéry vracejí a pak teprve najíždějí na objížďku. Autobusy tak překonají zhruba o třicet kilometrů delší vzdálenost. I proto se řada lidí z vesnic na autobusové trase Žďár – Chotěboř rozhodla, že raději pojedou autem. Místní navíc znají zkratky, a nemusí tak jezdit po desítky kilometrů dlouhé oficiální objízdné trase.

„Vezl jsem dceru do školy, měla vyučování až na desátou, tak aby nemusela autobusem. Oficiální objížďkou přes Ždírec, Hlinsko, Herálec a Světnov bych si opravdu moc nepomohl, vzal jsem to proto zkratkou kolem Velkého Dářka po polňačce přes Polničku a vyjel u Tokozu,“ popsal Deníku Pavel Fiala z Krucemburku.

Uzavírka, která řidičům značně prodloužila cestování, byla jenom čtyřdenní. V úterý končí. Úsek komunikace byl uzavřen z důvodu pokládky vrchní vrstvy vozovky. Podobné dopravní komplikace ale čekají řidiče i v příštím roce, kdy se má pokračovat ve výměně asfaltu na silnici I/37 ze Škrdlovic směrem na Vojnův Městec.

--------------

Jízda po zkratce je podle řidičů o nervy

Na více než čtyřicetikilometrovou objížďku vyzráli Škrdlovičtí. Místo aby jezdili do okresního města po objízdné trase Vojnův Městec – Hlinsko – Herálec – Světnov – Žďár, jež zabere řidičům asi hodinu, využívají malou silničku uprostřed polí mezi obcí a Světnovem.
Hlavní tah mezi okresním městem a osm kilometrů vzdálenými Škrdlovicemi je uzavřen od soboty, kdy tam pracovníci specializované firmy začali s pokládkou asfaltového koberce.

Jízda po úzké a asi tři kilometry dlouhé silnici ze Škrdlovic do Světnova, kterou lidé využívají, aby ušetřili čas, je ale opravdovým adrenalinem. „Sice si nezajedete tolik kilometrů, ale řeknu vám, je to fakt síla. Je to asi pět minut, co jsem málem sjel ze srázu,“ rozčiloval se Petr Korbelík, který si krátil cestu přes silničku mezi poli do Vojnova Městce.

„Poradil mi to kamarád, který ve Městci žije. Těch nervů, co mě ta cesta ale stála. Do zatáček není vůbec vidět kvůli vysoké trávě, a když tam potkáte šoféra, který jede s prominutím jak to prase, tak vám jde o život. V jedné zatáčce jsem se málem srazil s dodávkou. Její řidič letěl jak blázen. Kdybych nestrhl řízení, jsme v sobě. A to jsem měl štěstí, že jsem nesjel ze stráně, jak jsem uhýbal,“ stěžoval si.

Řidiči si mohou oddechnout, objížďka v úterý končí.

--------------------

Trasa objížďky

Lenka Mašová, Lucie Kubíková