Silnice druhé třídy číslo 357 spojující Bystřici nad Pernštejnem a Jimramov přes zmíněné obce měla být po opravě otevřená již loni v říjnu. Stavební práce však zkomplikovaly sesuvy půdy na přilehlém svahu.

Nyní je podle odborníků jasné, že se nestihne ani nový termín dokončení prací posunutý na konec letošního srpna. „Zhotovitel nás informoval o nutnosti provést dodatečný inženýrsko-geologický průzkum v místě lokální poruchy svahu. Průzkum by měl potvrdit nebo vyloučit, že propadání krajnice vozovky včetně svodidel je v přímé souvislosti s geologickou anomálií, která se zde vyskytuje,“ vysvětluje Miroslav Houška, náměstek hejtmana Vysočiny pro oblast dopravy.

Kvůli nestabilitě svahu musela být znovu uzavřena silnice mezi Dalečínem a Unčínem.
Uzavírka: silnice mezi Dalečínem a Unčínem je neprůjezdná, znovu na ni padá svah

Průzkum by měl být hotový v průběhu dvanácti týdnů a na jeho základě se stanoví konkrétní opatření a technologie nutné k vybudování opěrné zdi v kritickém místě.

Modernizace silnice začala už v červnu 2021 a od té doby ji komplikují sesuvy půdy v přilehlém svahu. Kopec se hýbal i letos na jaře vlivem silného podmáčení. Masa horniny se dostala až 1,5 metru do silnice.

Práce v okolí Göttlerova rybníka.
Uzavírka ve Žďáře: řidiči a chodci se nedostanou okolo Göttlerova rybníka

V současnosti už je problematická část svahu nad silnicí zasanována a sesuv půdy zajištěn prostřednictvím takzvaných armokošů v několika patrech.

Silniční úsek je v kritickém místě nyní uzavřen, ale od začátku listopadu 2023 do konce března 2024 budou mít motoristé povoleno stavbou projíždět.