VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už 750 lidí má trvalý pobyt na žďárské radnici

Žďársko – V okrese Žďár nad Sázavou přibývá lidí, kteří mají ve svém občanském průkazu jako trvalé bydliště uvedenu adresu městského úřadu. Jen ve Žďáře nad Sázavou se za posledních devět měsíců tohoto roku jejich počet zvýšil téměř o sto.

2.10.2010
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační snímek. Foto: DENÍK

Možnost bydlet na takzvané úřední adrese vyplývá ze zákona, podle kterého každý občan České republiky musí mít své trvalé bydliště. Pokud dojde k jeho zrušení, například při rozvodovém řízení či ukončením nájmu, a dotyčný nemá možnost nebo se z nějakého důvodu nechce přihlásit jinde, eviduje se pak na příslušném obecním úřadě.

Exekutor

Ne vždy však jde o lidi bez domova, neplatiče nebo dlužníky, kteří se tímto způsobem vyhýbají exekutorům.„V praxi to vypadá tak, že nejčastějšími žadateli jsou v posledních asi čtyřech letech především rodiče.

Na ohlašovně městského úřadu se domáhají zrušení údaje o místě trvalého pobytu svým zletilým potomkům, kteří nadělali dluhy. Sami se obávají toho, že budou mít vzhledem k tomu, že je jejich dítě stále v bytě nahlášeno k trvalému pobytu, problémy s exekutorem,“ uvedla Pavla Mazancová, pracovnice ohlašovny při Odboru sekretariátu tajemníka a vnitřních věcí Městského úřadu Žďár nad Sázavou.

Jak Mazancová poznamenala dále, mezi obvyklé žadatele patří bývalí manželé, kdy v důsledku majetkového vypořádání jeden z nich opouští společný byt.
Správní řízení

„K poslednímu zářijovému dni je tak v sídle ohlašovny Městského úřadu Žďár nad Sázavou, Žižkova 227/1 přihlášeno celkem 750 občanů k trvalému pobytu,“ konstatovala dále Mazancová, přičemž ke 12. lednu tohoto roku to bylo celkem jen 657 občanů.

Samotné získání statutu trvalého pobytu na radnici není úplně jednoduché. Podle Mazancové dochází často k tomu, že na městský úřad přijde osoba ve finanční nejistotě, která kvůli svým dluhům žádá zrušení svého stávajícího trvalého pobytu a chce být automaticky zaevidována k pobytu v sídle ohlašovny.„V takovýchto případech je ale nejprve nutno občanovi vysvětlit, že na jeho prosbu mu nelze trvalý pobyt na sídlo ohlašovny automaticky přidělit. Musí totiž proběhnout správní řízení,“ řekla dále Deníku úřednice žďárské radnice

Zvyšující se trend v počtu žádostí o úřední pobyt pozorují také v dalších městech okresu. Ať již v Bystřici nad Pernštejnem, nebo v Novém Městě na Moravě.

Právě Novoměstští mají aktuálně v evidenci 132 osob s trvalým pobytem na radnici. „Poslední dva roky je v průměru vedeno kolem 25 správních řízení, přičemž zhruba ve 20 případech ke zrušení údaje o místě trvalého pobytu dojde,“ informuje Jana Bartošová, vedoucí tamního odboru vnitřních věcí městského úřadu.

Lidé oficiálně bydlící na radnici jsou de facto neviditelní. Fyzicky se totiž na adrese trvalého bydliště nezdržují a nelze jim doručit pokuty či soudní obsílky. Úřady nejsou ze zákona oprávněny přebírat soukromou poštu fyzických osob.

Na podatelnách zanechávají doručovatelé jen oznámení o příchodu listovní zásilky. Pokud si ho nikdo do uplynutí úložní lhůty nevyzvedne, oznámení je skartováno a adresát se o zásilce nedozví.

Co se týká poplatků například za svoz komunálního odpadu, například ve Žďáře se snaží tyto občany dohledávat s tím, že někteří z nich chodí platit i sami.„Přesto město ročně odepisuje nevymahatelnou pohledávku ve výši cirka 100 000 korun za lidi s úředním pobytem,“ říká Drahoslava Komínková z odboru komunálních služeb.

-------------

Bydlí na radnici

čísla k 30. září 201

Žďár nad Sázavou 750 osob

Velké Meziříčí 141 osob

Nové Město na Moravě 132 osob

Bystřice nad Pernštejnem158 osob

Velká Bíteš 63 osoby

Svratka 3 osoby

Celkem 1 247 osob

zdroj: městské úřady

Autor: Zlata Ptáčková

Místo události:
2.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dřevěný betlém v Novém Veselí.
15

Betlémy zdobí stále více náměstí a návsí

Kostel zasvěcený svatému Janu Nepomuckému na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou přitahuje pohledy nejen ve dne, ale také v noci. Dílo slavného barokního architekta Santiniho Aichla je zařazeno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Kostel na Zelené hoře nabízí zimní prohlídky

AKTUALIZOVÁNO

V Jihlavě došlo k vraždě. Po pachateli policie intenzivně pátrá

Jihlava - V pátek krátce po čtrnácté hodině odpoledne došlo v jihlavské části Bedřichov k vraždě. Vše se odehrálo přímo na ulici. Po pachateli v současné době policie intenzivně pátrá.

Začal prodej lístků na biatlon

Nové Město na Moravě – Prodej lístků na Světový pohár v biatlonu sezóny 2018/2019 byl právě zahájen.

Splní Plameny roli jasného favorita?

Žďár nad Sázavou – Pokud by se za bernou minci měly vzít výsledky předchozích utkání, ale také aktuální postavení v tabulce, nebylo by o čem hovořit. Hokejisté Žďáru v sobotu na domácím ledě přivítají v rámci 21. kola II. ligy – skupiny Střed krajského rivala z Pelhřimova. Jakákoliv bodová ztráta Plamenů by byla velkým překvapením.

Řidič pil před jízdou alkohol

Žďár nad Sázavou – O řidičský průkaz přišel čtyřiadvacetiletý muž ze Žďárska. Ve čtvrtek 14. prosince ho přistihli ve Žďáře nad Sázavou policisté za volantem pod vlivem alkoholu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT