V úterý  v podvečer ožije například areál na žďárském Libušíně, kde se od 18 hodin uskuteční soutěž o nejlepší čarodějnici ve třech kategoriích, součástí akce jsou i soutěže pro děti a další kulturní program, k zapálení vatry dojde ve 20 hodin. O hodinu později rozzáří oblohu ohňostroj.

Městský úřad je hlavním pořadatelem čarodějnické show také v Bystřici nad Pernštejnem. „Sraz bývá vždycky na náměstí před bývalým městským úřadem a odtud všichni odcházejí ke koupališti, kde je připravena vatra," poznamenal bystřický starosta Karel Pačiska. Na každou kostýmovanou čarodějnici i čarodějníka čeká sladká odměna a zařazení do slosování o ceny. Oheň bude zapálen asi o půl deváté večer, zahraje country kapela a nebude chybět ani oblíbený ohňostroj.

Magickou filipojakubskou noc si připomenou i v Novém Městě na Moravě. Tam se všichni zájemci, ať už v maskách či bez nich a nejlépe vybaveni lampiony, v 19 hodin sejdou na Vratislavově náměstí u kašny, aby se pak odebrali do areálu zahradnictví, kde se akce doprovázená živou hudbou uskuteční.

Na několika místech se mohou pálení čarodějnic zúčastnit obyvatelé Bíteše. Dobrovolní hasiči zapálí oheň už v 17 hodin poblíž někdejší traktorové stanice, v 18 hodin vystoupí skupina historického šermu. Hudbu obstará rocková kapela, vítáni jsou všichni v čarodějnických kostýmech.

Vatra večer vzplane i v bítešské farní zahradě, program začíná v 17 hodin. „Děti se mohou těšit například na skákací hrad, hry a soutěže a všichni přítomní zejména na ohňostroj z dílny ohňostrůjce pana Janečka," uvedl bítešský radní Ladislav Koubek.

-------------

Čarodějnice 2013 na Žďársku

Žďár nad Sázavou
17.30 hod., Libušín, 18 hod. soutěž o nejlepší čarodějnici, kult. program, 20 hod. zapálení vatry, 21 hod. ohňostroj

Bystřice nad Pernštejnem
20 hod. sraz na náměstí, ocenění kostýmovaných účastníků, 20.30 hod. zapálení vatry za koupalištěm, hraje Jane, program, občerstvení, ohňostroj

Nové Město na Moravě
19 hod. sraz u kašny na Vratislavově náměstí, 19.15 hod. lampionový průvod do areálu zahradnictví, od 20 hod. program, občerstvení, hrají Bosorky

Velká Bíteš
16 hod., čarodějnice na fotbalovém stadionu, program, občerstvení, hrají Starý fóry
17 hod., čarodějnice na farní zahradě, občerstvení, ohňostroj
17 hod., čarodějnice SDH Velká Bíteš u traktorové stanice, 18 hod. šermířské vystoupení Regnum Fortis, hraje Eminent