„Manžel ho zahlédl už v pátek večer, ale myslel si, že se prostě musel splést. Kde by se u nás taky vzala opice? Jenže v sobotu jsme opičáka viděli znova, seděl na zahrádce a jedl jablka, která tam zůstala,“ uvedla Marie Sedlerová z Dalečína, na jejichž zahradě se makak nakrátko usídlil. „Něco k jídlu jsme mu tam ještě přidali,“ dodala žena s tím, že kontaktovali olomouckou zoologickou zahradu.

Podle zpráv policistů, kteří do Dalečína vyrazili, ačkoliv si nejdřív mysleli, že ohlášení výskytu opice je nemístným žertem, si Šimpy v sobotu odpoledne odskočil také zaskotačit na silnici mezi Dalečínem a Veselím.

„Hlášení na linku 158 o výskytu opice bylo přijato v sobotu 8. ledna okolo 14 hodiny. Měla se nacházet v úseku komunikace mezi Dalečínem a Veselím, který je dlouhý asi dva kilometry a lemovaný lesním porostem. Opice střídavě vyskakovala na silnici a pak se zase schovávala do lesa. Když policisté na místo přijeli, zvíře už tam nebylo, pouze několik jeho stop,“ informovala mluvčí žďárského policejního ředitelství Jana Martincová s tím, že i policie událost ohlásila vedení olomoucké zoo.

Než se ale Šimpy v neděli definitivně pustil v předpokládaném směru Veselí, Hluboké a Vírské přehrada, v sobotu večer se ještě do Dalečína vrátil na večeři a zřejmě i na snídani. „Měli jsme ho na zahradě v noci ze soboty na neděli, poznali jsme to podle čerstvých stop na sněhu,“ poznamenal soused Sedlerových přes jeden dům Jiří Horáček. Nedělní pobyt makaka potvrdila i Marie Sedlerová. „Naposledy jsme ho viděli v neděli dopoledne,“ dodala žena.

Olomoucká zoologická zahrada monitoruje pohyb obou opičích uprchlíků, kterým se na svobodě očividně velice líbí, a ani v nejmenším se zatím nezdá, že by se hodlali vrátit zpět. Mrazy jim nevadí, jsou to nejseverněji žijící opice, po zahrádkách a krmelcích nacházejí nejenom jídlo, ale i nocleh, přirozeného nepřítele v naší přírodě nemají. „Ty opice původně pocházejí z Japonska, z oblastí, kde bývají zimy podobné jako u nás. Mrazy jim nevadí, v zoologické zahradě také žijí venku, maximálně v nějakých přístřešcích,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady v Olomouci Hana Labská.

Zatímco druhý útěkář, samec Tatin, se momentálně vyskytuje někde v blízkosti vojenského prostoru Libavá, Šimpy to vzal přes východní Čechy – Šumpersko, Svitavsko a Poličsko až na Vysočinu.

-------------

Přinášíme vám sérii článků věnující se útěku. Jsou řazeny od nejstarších po nejnovější

Opice ze zoo plení zahrádky, jsou na útěku


Už více než dva měsíce postrádá zoologická zahrada na Svatém Kopečku v Olomouci dva samce makaků červenolících. Opice, které utekly už 22. června, se rozdělily a v nedávné době byly spatřeny například v okolí Pohořan či Karlova.

------------

Opičí uprchlíci ze zoo se zatoulali k Moravské Třebové

Jeden z dvojice makaků, kteří v červnu utekli ze Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce, již překročil hranice Pardubického kraje. Zahlédla jej totiž hlídka strážníků nedaleko Moravské Třebové. O druhé opici však nemají pracovníci zahrady již delší dobu žádné zprávy.

------------

VIDEO: Opičí uprchlík ze zoo hodoval u Blanska

Podle posledních zpráv končí stopy jedné ze dvou uprchlých opic makaka červenolícího z olomoucké zahrady na Svatém Kopečku v Letovicích na Blanensku, v místní části Kladoruby.

------------

Opice na útěku: lidé jim pomáhají, Tatin táboří u Hluboček

Už čtyři a půl měsíce jsou dvě opice makaků červenolících z olomoucké zoo na svobodě. O Šimpym přicházejí zprávy z Blanenska, druhý Tatin zatím našel dočasné útočiště v Hlubočkách na Olomoucku. Na dva týdny se tam "ubytoval" u lidí, kteří stavěli dům, teď se zase odstěhoval o kousek dál.

------------

Makak na útěku se producíroval před policisty

Jeden z dvojice makaků uprchlých z olomoucké zoologické zahrady, kterého se již od června snaží chytit policisté i další pracovníci zahrady, se rozhodl strážce zákona tak trochu provokovat.

------------

Uprchlý opičák se promenádoval po Olomouci

Stále na svobodě se pohybují dva makakové, kteří před prázninami uprchli z olomoucké zoo. Chytit je je velmi obtížné, ačkoliv o jejich pohybu mají zoologové pravidelná hlášení. Opičák pojemenovaný Tatin dokonce před pár dny zavítal i do rušné Olomouce.