Eva Skoumalová měla štěstí. Kdyby potulujícího se psa odchytili pracovníci bezpečnostní služby, kteří dohlížejí ve městě na pořádek, mohl ji výlet Baryka přijít i na třicet tisíc korun! „To jsou už extrémní případy, kdy majitel dělá potíže a psa si nehlídá opakovaně,“ řekla tajemnice Městského úřadu v Bystřici nad Pernštejnem Eva Špatková. „Většinou se věc řeší domluvou a bez pokuty. Ve správním řízení ale může radnice udělit až třicetitisícovou pokutu,“ vysvětlila Špatková.

V Bystřici se stal také zřejmě poslední případ na Žďársku, kdy pes pokousal člověka. „To však byl důsledek neopatrnosti majitelky. Snažila se odtrhnout od sebe dva psy, kteří se rvali, a jeden z nich ji pokousal. Ale naštěstí se nejednalo o vážná zranění,“ připomněla Eva Špatková.

Tisíc korun vybírají od majitelů potulujících se psů příslušníci městské policie ve Žďáře nad Sázavou i v Novém Městě. Stačí k tomu jen to, že pes není opatřen náhubkem či vodítkem, nachází se na veřejném prostranství a není pod dohledem majitele.

Zatoulaný čtyřnohý mazlíček se může pěkně prodražit lidem v Bíteši. Z Bíteše putuje „tulák“ do útulku v Třebíči. „Kromě Třebíče máme ale dohodu s veterináři v obci Křoví. Jim musí majitel po vyzvednutí zaplatit veškeré náklady spojené s převozem či krmením. Nedostane sice pokutu, ale i tak se náklady kolikrát vyšplhají až do tisíců korun,“ přiblížil starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

Případy zaběhnutých psů řeší v Bystřici dvakrát třikrát do měsíce. „Máme uzavřenou smlouvu s bezpečnostní agenturou,“ podotkla úřednice bystřické radnice. Psa odchytí speciálně proškolení pracovníci, a pokud nemá známku, tak je umístěn do boxu v Technických službách. „Když je pes opatřen známkou, kontaktujeme majitele, který si ho vyzvedne,“ vysvětlila tajemnice bystřického městského úřadu Eva Špatková.

Náklady ve výši dvě stě padesát korun za den hradí město. Pokud si chlupatého kamaráda do jednoho týdne majitel nevyzvedne, putuje z Bystřice do útulku ve Žďáře nad Sázavou. Ztraceného pejska můžete dohledat i podle internetových stránek městské policie. Tuto „službu“ nabízejí ve Žďáře nad Sázavou, podle velitele městských strážníků Petra Gregora ji chystají zavést i v Novém Městě na Moravě.

Lucie Janebová

---------

Trest za útěk? Fotka na nástěnce hanby. Čtěte zde