„Obě pondělí probíhají jako běžný úřední den. Hodně úředníků si sice bralo dovolenou, ale provoz úřadu je zabezpečen,“ ujistil mluvčí Radnice v Třebíči Ivan Přibík. Úřady byly v obvyklém obležení, ale lidé si nestěžovali. „Moje návštěva proběhla naprosto bez problémů, menší množství zaměstnanců jsem nepostřehla,“ uvedla Petra Kabátová.

Obdobná situace panovala i v Pelhřimově, Havlíčkově Brodě a ve Žďáře nad Sázavou. „To, že je v úterý svátek, není důvod k tomu, aby si klienti nemohli vyřídit svoje záležitosti,“ měla jasno vedoucí fi nančního odboru městského úřadu v Pelhřimově Libuše Laštovičková.

Napilno měli v pondělí úředníci v Jihlavě. „Přišel jsem si přihlásit vozidlo. Úředníci v práci jsou, ale je přede mnou sedmdesát lidí, takže to vidím na dlouho,“ rozčiloval se Marek Lukáš, který na odbor dopravy jihlavského magistrátu přišel v devět ráno.

Také na vydání nového cestovního dokladu nebo občanského průkazu si lidé museli vystát frontu, i přesto, že úředníci pracovali.

Prodloužený víkend jen výjimečně

Podobně jako úředníci za přepážkami jsou na tom většinou i zaměstnanci fi rem. Na volné pondělí jich hodně muselo zapomenout. „Provoz je nepřetržitý a určitě jej nebudeme omezovat ani příští pondělí, ani ve svátek,“ sdělila pracovnice personálního oddělení Moravských kováren, které sídlí v Jihlavě - Hruškových Dvorech. Firemní volno nemají ani v pelhřimovském Agrostroji, stroje tam však vypnou v den svátku.

Prodloužený víkend až do úterý si ale i příští týden vychutnají například zaměstnanci jedné z největších třebíčských firem, První brněnské strojírny.