„Ačkoliv se jedná o výkon přenesené státní správy, ze strany státu, kvůli nedostatku financí, nedošlo v našem úřadě k navýšení počtu pracovišť k vyřizování občanských a cestovních dokladů. Přibyla legislativou vynucená externí zařízení," zdůvodnil tvořící se fronty vedoucí správního odboru velkomeziříčské radnice Josef Švec.

„Průměrná doba čekání na odbavení u občanského průkazu byla v březnu 20 minut u příjmu a 29 minut na výdej. U cestovních dokladů 11 minut pro příjem i výdej," doplnil Jiří Kratochvíl ze správního odboru. V dubnu strávili zájemci o „občanku" čekáním 16 minut na podání žádosti a 17 minut při vyzvedávání, v případě pasů pak 11 minut pro příjem a 14 pro výdej.

Od ledna 2012 jsou vydávány občanské průkazy již jen se strojově čitelnými údaji, a to s elektronickým čipem, či bez čipu. Zrušena byla možnost zažádat o nový doklad totožnosti v matričním úřadě ve Velké Bíteši, Křižanově, Měříně, Osové Bítýšce i Tasově. „Všichni žadatelé musí teď do Velkého Meziříčí a zažádat osobně o jeho vydání. Úkon je také časově náročnější, protože je nutné udělat fotografii žadatele," uvedl Švec.

Bez čekání se naopak dostane k přepážce ten, jenž využije elektronický objednávkový systému města. V dubnu to udělalo v rámci správního odboru 45 z 1467 osob, tedy jen tři procenta lidí.

---------------

Jak mají otevřeno?

Městský úřad Velké Meziříčí, otevírací doba přepážek dokladů:

Po, St 8 17 hodin

Út, Čt, Pá 8 13 hodin

Největší fronty se tvoří hlavně odpoledne v pondělí a ve středu. Další možností, jak se čekání vyhnout, je elektronické objednání na konkrétní den a hodinu na www.mestovm.cz. O cestovní pas v prvních třech měsících loňského roku požádalo ve Velkém Meziříčí 200 lidí, letos ve stejném období žádalo 600 lidí. Od ledna do března chtělo vloni nový občanský průkaz 940 osob, letos 990 lidí a dalších 14 požádalo o návštěvu úředníků u sebe doma.

zdroj: MěÚ Velké Meziříčí