Radnice od lyžařů, pro něž již byla úprava tras příliš finančně náročná, odkoupí potřebný majetek a hodlá běžkařům zajistit minimálně stejný komfort, na jaký byli dosud zvyklí. Fyzicky se budou o trasy starat i nadále odborníci z lyžařského oddílu.

„Rozpočtu se odkup majetku lyžařského oddílu dotkne v roce 2011 a 2012. Ve dvou letech a celkem čtyřech splátkách město odkoupí mimo jiné rolbu s garáží, skútr, buňky, ale i mapové podklady, webové stránky a další náležitosti. Ty přijdou na jeden milion a 440 tisíc korun,“ popsal žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Záměr musí ještě schválit zastupitelé.

Rozšíření služeb

Do budoucna město zvažuje i rozšíření služeb. V dlouhodobém plánu je například osvětlení Žďárského okruhu, v tom nejbližším pak po dohodě s obcí Lhotka lepší trasa mezi hotelem Horník ve Třech Studních a Žďárem. Ta byla dosud projížděna jenom skútrem, nyní by na ni měla vyjet i rolba.

Posledních zhruba čtyřicet dní, jež do konce letošního roku zbývají, bude úprava lyžařských tras realizována za stávajících podmínek. Oddíl na ni navíc dostal kromě obvyklého příspěvku 50 tisíc korun pro případ, že by zimní sezona začala v příštích dnech. Podle meteorologů, již předvídají ochlazení a sněžení, by se tak mohlo stát co nevidět. „Pokud se zadaří, můžeme se skútrem vyjet do týdne. Zem je samozřejmě ještě teplá a mokrá, ale na první lyžovačku by to mohlo stačit,“ nechal se slyšet Jiří Bradáč z lyžařského oddílu.

Aby mohl do terénu vyrazit skútr, je potřeba alespoň deset až patnáct centimetrů sněhu. Záleží také, zda je zem zmrzlá a zda se jedná o lyžování v lese nebo na louce.

Podle Jiřího Bradáče žádné výrazné změny nečekají rozsah úpravy tratí ani trasy, kudy okruhy povedou. I nadále tedy budou moci „běžkaři“ volit mezi pěti variantami – dvanáctikilometrovým Žďárským okruhem, stejně tak dlouhým Polničským, devítikilometrovým Škrdlovickým a Losenickým a osmikilometrovým Hamerským.

Mnohé další úseky v okolí Žďáru budou pak upravovány pravidelně nebo nepravidelně skútrem.