Školáci se svou učitelkou nastoupili na virtuální společnou cestu ze Svratky až do Londýna v Anglii na začátku března. „Právě tam jsme měli naplánováno jet na zájezd v září loňského roku. Cesta se z důvodu koronaviru neuskutečnila, tak jsme nyní s dětmi vyrazili „pěšky“. Podstatou projektu je ujít či ujet každý týden nějaký počet kilometrů a poslat výsledné číslo,“ popsala třídní učitelka svrateckých sedmáků Jana Guličuková.

Pro tuto příležitost vytvořila excelovou mapu. Do ní pak po sečtení všech ušlých a ujetých kilometrů každý týden zaznamenává přesné místo, kde se třída právě nachází. „Po týdnu a půl jsme společně urazili více než osm set kilometrů a v současné době míříme z Norimberku do Belgie,“ upřesnila Jana Guličuková.

Cestu do Anglie absolvují školáci všelijak. „Někdo jde, jiný jede na kole nebo na kolečkových bruslích. Jedna z dívek jezdí na koni,“ usmála se Jana Guličuková.

Místa, která děti s učitelkou cestou navštívily, jsou v mapě vyznačeny červeně. „Pod těmito políčky se skrývá hypertextový odkaz na fotografie z daného místa, které si společně prohlížíme. Bílá políčka jsou naše další plánované „svačinové“ zastávky,“ pokračovala Jana Guličuková.

Cestou staví sněhuláka

Aby se děti cestou do Anglie nenudily, vymýšlí jim jejich třídní učitelka i další výzvy. Například postavit sněhuláka ze zbytků sněhu, vyfotit ho a poslat. „Já jsem ho stavěl s bráchou. Stavění bylo dost zvláštní, protože jsme našli takovou ledovou krustu a tu jsme jen obalili sněhem. Proto byl můj sněhulák tak velký,“ nechal se slyšet sedmák Jakub P.

A společně si připomenuli také svátky. „Před Velikonoci jsme si zadali třetí výzvu uvařit nebo upéct něco s použitím vajíček,“ potvrdila Jana Guličuková.

I tento nápad se dětem zalíbil. „Dělala jsem vajíčkovou pomazánku. Teda, trochu mi pomáhala mamka,“ přiznala pomoc rodiče u školního úkolu Denisa Z.

Děti ze Svratky se zkrátka baví, i když se zatím nemohou společně setkávat. „V době, kdy se mluví o depresích dětí a o jejich obětování, bychom chtěli trochu poupravit mínění veřejnosti a dát jasně najevo, že naše děti rozhodně v žádné melancholii nejsou. Dovedou si i v této době najít zábavu, dokáží se pro něco nadchnout. Je potřeba si v každé době najít něco pozitivního,“ vzkázala všem Jana Guličuková.