První rostliny začínají kvést, bonsaje mají nalité pupeny jen je otevřít a nastavit svěže zelené lístky zatím ještě líným slunečním paprskům. V bonsajovém ráji se už ale chystají změny. „Narodily se mi dvě vnučky, tak na jejich počest dělám nový vchod, bránu zrození. Každá vnučka v ní bude mít svůj vlastní kámen,“ vysvětluje tvůrce unikátní sněženské japonské zahrady Pavel Šimon.

Zahradu jako z pohádky hlídají kamenní draci, keramičtí motýli a ptáci, po stromech lezou horolezci z vypálené hlíny. Na každém kroku si návštěvníci musí dávat pozor, aby nepřekročili bludné kořeny a balvany. Pro romantické duše i pro lidi s bujnou fantazií je tu prostě ráj na zemi.

Vysocká ulice ve Žďáře
Rekonstrukce Vysocké ulice ve Žďáře se odkládá, ÚOHS bude řešit odvolání firmy

Kromě kamenů a bonsají tu lze najít i vodní prvky. „U vodopádu a jezírka se sedmnácti Koi kapry máme v provozu potůček, bambusovou vodní hru a šintoistický vstup do zahrady s nádržkou tsukubai. Dále jsou k vidění i malé kamenné kapsy, které jsou osázené miniaturami rostlin,“ informuje Pavel Šimon.

Jeho japonská zahrada se postupně vyvíjí. Její vznik je datován do roku 1996. „Na louku o rozměrech 70 krát 15 metrů jsem postupně navezl asi stovku nákladních aut hlíny, výkopové zeminy a kamenů. Celá zahrada je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic,“ líčí Pavel Šimon, jehož unikátní dílo se těší pozornosti tisíců návštěvníků. „Už jsem v důchodu, ale pořád něco tvořím,“ usmál se neúnavný budovatel zahrady, která nemá ve svém okolí obdoby.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dálniční most u Řehořova šel v noci k zemi. Podívejte se

Zdroj: Deník/Martin Singr