Ve Žďáře nad Sázavou přichází v úvahu spíše než přejmenování stávajících náměstí nebo ulic to, že by jméno prvního českého prezidenta nesla nově vzniklá ulice. „Otázkou jsme se zabývali v radě. Václav Havel byl výraznou osobností naší země a není možné po něm pojmenovat nějakou drobnost,“ řekla starostka Žďáru a senátorka Dagmar Zvěřinová s tím, že Havlovo jméno by mohla mít například nějaká zásadní ulice k místní části Klafar, kde se teď čile staví.

Vedení žďárské radnice se zhruba šest týdnů před smrtí státníka zabývalo požadavkem jednoho z občanů na přejmenování náměstí Republiky na náměstí Vysočiny. „Zamítli jsme to,“ připomněla Dagmar Zvěřinová.

Ideální název

Návrhem obyvatele na změnu současného názvu náměstí na náměstí Václava Havla se podle slov starosty Radovana Necida zaobírali i členové rady druhého největšího města Žďárska, Velkého Meziříčí. „Podle mého názoru má velkomeziříčské náměstí ideální název. Jmenuje se náměstí s velkým N, takže není třeba jeho jméno měnit v souvislosti s tou či onou politickou dobou,“ řekl Necid.

Aktuálně jsou nové ulice v Meziříčí pojmenovávány tematicky. Například na kopci v lokalitě Nad Katovnou se hlavní ulice jmenuje Zelený kout, lidé se v sídlišti dále mohou projít i ulicemi Habrovou, Jedlovou a Dubovou. „Do budoucna a se vznikem nových ulic se ulici Václava Havla určitě nebráníme,“ konstatoval velkomeziříčský starosta.

Možnost přejmenovat veřejné prostranství po Havlovi probírali také zástupci Svratky, oficiální rozhodnutí však nepadlo. Ve městě mají dvě náměstí jedno Národního povstání, druhé, před radnicí, 9. května.

„Na náměstí Národního povstání stojí socha svatého Václava, takže by mohlo být Václavské,“ nadhodil starosta František Mládek a zároveň doplnil, že změna by obnášela velkou administrativu a lidé by si museli i vyřizovat nové občanské průkazy. „Určitě bychom chtěli znát mínění obyvatel na věc. Na druhou stranu si myslím, že by vesměs nebyli proti,“ pronesl Mládek. 

Pojmenováním, či přejmenováním náměstí, ulice, nebo něčeho jiného po politikovi se doposud ani nezabývali v Novém Městě na Moravě, ve Velké Bíteši, ani v Bystřici nad Pernštejnem. Bystřický místostarosta Josef Vojta uvedl, že ani od občanů města nezaznamenali žádosti po změně.

„Osobně si nemyslím, že byl Václav Havel člověk, který by si potrpěl na taková gesta. Pojmenování ulice není podle mého názoru ten pravý projev vděčnosti jeho osobě. Já bych mu někde ve Žďáře nad Sázavou spíše nechal postavit bustu, aby si lidé při pohledu na ni na exprezidenta vzpomněli. Málokdo zvedá hlavu k cedulím na fasádách budov,“ řekl Luboš Pospíšil ze Žďáru nad Sázavou.

„Proti ulici Václava Havla nic nenamítám. Ale mělo by jít o nově vzniklou ulici, aby lidem nevznikaly problémy s tím, že by si museli měnit kvůli adrese občanské průkazy,“ sdělila Eva Horká ze Žďáru.