„Byli tady, aby se podívali, jak u nás oddělení centrální sterilizace funguje. Program jsme připravili tak, aby je bavil a aby pro ně byl co nejpřínosnější. Takže většinu toho, co jsme jim o práci oddělení řekli, si také pod dohledem sester mohli sami vyzkoušet,“ popsala vrchní sestra oddělení centrální sterilizace Irena Svobodová.

Mezi stážisty byli čtyři zdravotníci a jeden zástupce firmy BMT, jejíž česká pobočka nemocnici o tuto spolupráci požádala. „Zdravotníci pracují v kyjevských nemocnicích a zajímají se hlavně o chod oddělení centrální sterilizace. Ať už je to budování systémů kvality, odpovědné provádění technologií dekontaminace, dezinfekce, mytí, balení, sterilizace, transportu, uskladnění, kontroly, dokladovatelnost procesů a tak dále. Jsme moc rádi, že novoměstská nemocnice nám vyšla vstříc a její pracovníci se ukrajinským kolegům věnovali,“ přiblížil Miroslav Musil ze společnosti BMT.

„Rád bych se seznámil s chodem oddělení. Zajímá mě například, jak se přepravují nástroje z operačních sálů,“ poznamenal v rámci stáže Dmytro Maliava, vedoucí centrální sterilizace v soukromé kyjevské klinice Boris. „V současné době naše klinika plánuje stavbu největší centrální sterilizace v Kyjevě, rád se proto podívám, jak u vás máte vše vyřešeno,“ doplnil Maliava.

Ukrajinští zdravotníci projevili zájem i o jiné postupy. Tamaru Dorychenko ze soukromé kyjevské kliniky Medikom například zajímalo i nakládaní s odpadem. „Také bychom u nás v nemocnici chtěli vytvořit co nejefektivnější proces sterilizace, rádi se u vás inspirujeme,“ dodala Tamara Dorychenko.

Ukrajinští zdravotníci stihli i prohlídky dalších nemocničních provozů. „Vzali jsme je na gynekologicko-porodnické oddělení, chtěli vidět naše nové dětské oddělení, oddělení následné intenzivní péče, lékárnu, zajímal je urgentní příjem, podívali se do gastroenterologické a endoskopické ambulance. Děkujeme všem kolegům, že si na návštěvu z Ukrajiny udělali čas. Díky patří i kuchařkám, ukrajinské návštěvě u nás moc chutnalo a pochvalovali si velké porce,“ dodala s úsměvem Irena Svobodová.