Jak muž tvrdí, nikdy by nedoufal, že vůz ještě někdy uvidí. „Bylo to opravdu příjemné překvapení. Jsem za to policistům opravdu vděčný a moc jim děkuji,“ neskrýval radost z nalezení auta Luděk Homola.

Třiadvacet aut už policisté našli

Renault Laguna zelené metalické barvy se žďárskou registrační značkou byl podle mluvčího žďárské policie Václava Kučery nalezen na parkovišti v ulici Bezděkov. „Policisty na něj upozornil anonym, který zavolal na služebnu. Pro vůz si poté přijel majitel,“ uvedl Václav Kučera.

Podle Luďka Homoly v autě chyběly „pouze“ doklady od renaultu a baterie. Muž z Radešínské Svratky se tak řadí mezi třiadvacet šťastlivců, jimž se letos ukradená auta na Žďársku vrátila. „Aut bylo tento rok, k poslednímu říjnu, odcizeno celkem šestašedesát,“ podotkl ještě mluvčí žďárské policie Kučera.

Meziroční policejní statistiky jsou, co se týče krádeží aut, pozitivní. „Loni se totiž za stejné období ztratilo o devět vozů více a objasněno jich bylo ‚pouze‘ devatenáct,“ dodal dále mluvčí.

Jak sám Kučera tvrdí, škody na ukradených automobilech sahají do milionů. „Loni se škody opět v období do konce října vyšplhaly na téměř jedenáct milionů, letos je to sedm a půl milionu korun,“ řekl policista.

Nejdražším ukradeným vozem byl letos na Žďársku „bavorák“. „Osobní automobil BMW se ztratil 20. března v ulici Mírová v Novém Městě na Moravě. Vůz s německou registrační značkou měl hodnotu jeden milion pět set třicet pět tisíc korun,“ informoval dále Kučera.

Mizejí drahé vozy i bezcenné vraky

Podle policejního mluvčího nejsou zloději v okrese zaměřeni na žádné konkrétní značky. „Majitelům ze ztrácí vozy, jejichž ceny se šplhají do statisíců, ale například i auta, které nemají už téměř žádnou hodnotu,“ uvedl Kučera.

Mezi automobily, které na Žďársku v posledních týdnech zmizely, je kromě zmiňovaného Renaultu Laguna v Radešínské Svratce například i Land Rover, s nímž zloděj odjel z lesní cesty v katastru obce Cikháj, či dva Peugeoty 206, jež se ztratily ze Žďáru nad Sázavou a z Velkého Meziříčí.