Pes svého pána prostě miluje se všemi jeho zlozvyky a nedostatky. Své o tom ví i čtyřiadvacetiletá Jitka Hrdinová z Fryšavy pod Žákovou horou, která by si už život bez psa nedovedla představit. Dnes je majitelkou výcvikového střediska Na konci světa a se svými čtyřnohými mazlíčky zanechává v tuzemských i mezinárodních soutěžích v agility nesmazatelnou stopu. Ke svému prvnímu psovi se ale dostala úplnou náhodou.

„Kamarádka našla v příkopě malou fenku, křížence. Byla strašně roztomilá, bílá s černýma ušima. Já jsem měla týden nato jedenácté narozeniny, takže mi ji prostě dala k narozeninám,“ popsala Jitka Hrdinová.

Co na to rodiče?
Hlavně tátovi se to nelíbilo. Vadilo mu, že je to fenka. Ale i jeho si nakonec získala svou roztomilostí.

Vy jste doma psa dříve neměli?
Měli, ale on mě ignoroval. Byla jsem strašně šťastná, když jsem k narozeninám dostala vodítko a mohla jsem ho tahat po lesích, ale na nějaký výcvik jsem mohla zapomenout.

S nalezenou a darovanou fenkou to bylo jiné?
Ona byla strašně vděčná, pořád se mnou chtěla být a něco dělat. Dala jsem jí jméno Ella, mám ji dodnes. Teď je ale u babičky, nemá ráda cestování a já cestuji hodně.

Zkoušela jste ji cvičit?
Zkoušela, ale nebylo to nic moc velkého. Když jsem ji pochválila, tak z toho měla takovou radost, že zapomněla, že má dělat ještě něco dalšího. Ella se nakonec spustila se sousedovic psem a měla pět štěňátek. Čtyři se nám podařilo udat a to poslední jsem si vybrečela. Narodilo se 16. září, chtěla jsem ho dát jako opožděný dárek dědovi k narozeninám, takže mi to u rodičů nakonec prošlo. S Betty, jak jsem psí holčičku pojmenovala, to vlastně všechno začalo. Agility, dogdancing… Ta si se mnou prostě užila.

Odkdy se vlastně psi začínají cvičit?
V podstatě ode dne, kdy si štěně člověk dovede domů. Všechno to ale musí být formou hry. Já nepotřebuji, aby štěně v půl roce umělo sedni, lehni nebo zůstaň. Ale aby reagovalo na jméno a vytvořilo si se mnou hezký vztah. Proto nejde o nějaký hodinový dril, ale musíme denně pracovat na společném vztahu.

Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová


Vraťme se k Betty, kdy měla své první veřejné vystoupení?
Až po několika letech. Zpočátku jsem si koupila knížku a podle ní jsme ji zkoušela cvičit. Po dvou letech jsem s ní začala jezdit do Žďáru na „cvičák“, ale bohužel jsme v té době neměla řidičák, takže to bylo velmi komplikované. Vystupovat jsme spolu začaly na karnevalech a dětských dnech. S dogdancingem. Poprvé to bylo asi v roce 2008. Dogdancing jsme ale postupně úplně přestaly dělat, teď už se věnujeme pouze agility.

Pětadvacátým držitelem hvězdy se v neděli stane Jaroslav Uhlíř.
Bítešský chodník slávy se o hodech rozroste o další hvězdu

Bavilo Betty vystupování?
Strašně moc. Ona totiž veškeré triky dělá kvůli odměně. Ví, že se moc nenadře, vystoupení trvá chvilku a odměna ji pak nemine. Taky ji strašně baví ukazovat triky všem, kdo jsou ochotni se dívat. Je jí jasné, že se lidé nedají dlouho prosit a dají jí nějakou odměnu. Vždycky přijde, sedne si, začne panáčkovat, kýchne… Všem se to hrozně líbí a Betty od nich pokaždé dostane něco dobrého.

Říkala jste, že jedním z triků je i kýchnutí. Jak se to dá naučit?
Učím psy ty triky, které mi sami nabídnou. Kýchání bylo jedním z nich. Chtěla jsem ji naučit, aby na povel štěkala a vrčela. Ona místo toho kýchala. Tak jsme vlastně společně vymyslely nový povel. Pokaždé, když na povel kýchla, dostala odměnu. Velmi jednoduché je také styď se. Když si pes tlapkou hladí čumák. Dělá se to tak, že se na čumák nalepí samolepka a on si ji chce sundat. Vždy, když si tlapkou začne čumák hladit, dostane povel. A pak následně odměnu. Pes si to zapamatuje a pak už jen stačí říct - styď se. Betty má celý repertoár, který je ochotna před kdekým předvádět.

Betty byla voříšek, teď ale máte nové psy, co je to za rasu?
Pyrenejský ovčák.

Jaký je rozdíl mezi voříškem a „značkovým“ psem?
Velký. Betty byla velice jednoduchý pes pro život, dokonalý pohodář. Nic neřešila. Mohla jsem s ní jet kamkoliv a nebyl žádný problém. V Praze jsme jely metrem a ona poprvé vyzkoušela jezdící schody. Chvilku otálela, ale pak šla bez problémů za mnou. Pyrenejští ovčáci jsou skvělí na sport, v tom měla zase Betty určité limity. Ale život s nimi je o něco těžší. Nedokážu si představit, že bych s nimi jela metrem. A nemohu je třeba ve městě pustit na volno. Pořád něco vymýšlejí. Po Bettynce jsem chtěla tisíc věcí a ona se tomu přizpůsobila. Dělá všechno, ale průměrně. Po pyrenejských ovčácích chci, aby byli jedineční ve sportu, co nejrychlejší. A oni se tomu také přizpůsobili.

Vaši pyrenejští ovčáci jsou také fenky?
Ano, jsou.

A je rozdíl mezi výchovou fenky a pejska?
Výcvik fenky je mnohem jednodušší. Ona neřeší jinou hárající fenu, nic neočuchává ani „neočůrává“.

Kdy přišel první „značkový“ pes?
V roce 2014. Celým jménem se jmenuje Nanga Parbat du Pic de Pioulou, já jí ale říkám Nany. Přivezla jsem si ji z Belgie.

V České republice jste vytoužené štěně nenašla?
Nenašla. Přes rok jsem hledala, ale v Česku se mi nic nelíbilo a ani jich moc v nabídce nebylo. Chtěla jsem, aby štěně mělo zdravotní testy a dobrou povahu. Tak jsem hledala v okolních zemích. Je to trochu problém, protože většina chovatelů nechce prodávat cizím. Třeba Francouzi neprodají psa nikam jinam, než do Francie. Tehdy mi ani neodpověděli na emaily. Nakonec se mi podařilo najít chovatelku v Belgii a asi půl roku nato jsem jela pro štěňátko.

S chovatelkou pořád udržujete kontakt?
Ano, teď v době facebooku je to strašně jednoduché.

S Nany začaly první větší úspěchy?
Vloni jí byly tři roky a dostala se do rezervního týmu na mistrovství Evropy a na mistrovství republiky v agility. Letos to rozjela ještě o něco více, sice se nám nepodařila Evropa, ale vyhrála kvalifikační závody na mistrovství republiky. Tam pojede na podzim. A byli jsme i na závodech v Holandsku, kde jeden z běhů vyhrála. Porazila psy z celé Evropy a dokonce i z Ameriky. To byla pecka.

Nany už je, pokud vím, i maminka, založila jste si vlastní chovnou stanici.
Připouštěla jsem ji když jí bylo dva a půl roku. Krýt jsme jely do Polska. Majitele psa znám ze závodů. Nany se narodila čtyři štěňátka, dva kluci a dvě holky. Jeden kluk šel do Dánska a druhý do Německa. Jednu holčičku si vzali do Polska a tu poslední jsem si nechala. Jmenuje se Aquamarine, říkám jí Márinka. Chovatelská stanice je Nangabet, chtěla jsem mít v názvu Nany a Betty, Bettynka byla zakladatelkou toho všeho.

A jak je to s vaším výcvikovým střediskem?
Já jsem nejdříve cvičila na fryšavském hřišti. Překážky mi udělal kamarád. Postupně se mi ale ozývali známí, kteří chtěli své psy cvičit společně se mnou a hřiště přestávalo stačit. Takže jsme hledali něco jiného. Chvilku jsme jezdili na cvičák do Nového Města na Moravě, pak do Žďáru. Nakonec jsem se domluvila s panem farářem a on nám k tomuto účelu půjčil farní zahradu. Tam jsme byli docela dlouho. Ale pan farář byl přeřazený jinam a nikdo nevěděl, co bude. Takže jsem se začala poohlížet po něčem dalším a čistě náhodou jsem se dozvěděla, že se prodává domek s velkým pozemkem přímo ve Fryšavě. Domluvila jsem se s rodiči a ti ho koupili. Museli jsme to trochu předělat, ale loni v létě už začalo fungovat výcvikové středisko Na konci světa.

To si lze i pronajmou?
Je to možné. Třeba na týdenní pobyt. Ale funguje to jenom v létě, jindy se agility venku cvičit nedá.

Jak vlastně agility funguje?
Štěňátka se na to musí připravovat už odmalička. Běháme, děláme různé triky. Agility se skládá z překážek, co se skáčou, zónových překážek a tunelů.

Zónových překážek?
To je kladina a houpačka.

Máte pro každou překážku speciální povely?
To má každý trenér. Když se mnou poběží cizí pes, tak nebude vědět, co po něm chci. Ti, co trénují společně, ale mají povely v podstatě stejné, liší se jen v maličkostech.

Při agility běžíte celou trasu se psem, jak jsou trasy dlouhé?
Do dvou set metrů. Rychlost je různá, mí psi většinou běží rychlostí čtyři až pět metrů za sekundu. Člověk nemá čas zastavit se, celou dobu sprintuji. Trochu můžu zvolnit jen při slalomu. Občas si stoupnu doprostřed a jen dávám povely. Taky to jde, ale psi pak nejsou tak rychlí. Když s nimi běžím, tak je motivuji.

Mají vaši psi nějakou oblíbenou překážku?
Tunel. Tam běží rovně a nemusí přemýšlet, jestli zahnout doprava nebo doleva. A kladinu, tu mají spojenou s odměnou, museli jsme ji déle cvičit a tak tam těch odměn bylo víc.

Co vlastně dostávají za odměnu?
Já je rozmazluji. Dostávají sýr, vařená játra, vařené srdce, prostě samé dobroty.

Uvažujete o dalším psu?
Určitě ne. Ani o štěňatech, to mě zdržuje od sportu. A navíc – strašně špatně se mi dávají štěňátka pryč. Nejraději bych si je všechny nechala (smích). S jedním ze štěňat, která Nany měla, jsem se setkala před nedávnem na závodech. Byla to ta fenka, kterou si vzali do Polska. Mě to potěšilo, ale jejího majitele asi moc ne, protože jakmile mě fenka spatřila, začala výt a strašně za mnou chtěla. Byla tak rozrušená, že za mnou dokonce několikrát utekla ze startovní čáry. A nakonec ani závod nedokončila, byla diskvalifikována. Když pak s ní majitel šel na další běh, tak jsem se raději schovala do auta, aby mě neviděla. Ale ani to nepomohlo. Znovu utekla, našla si mé auto a kolem něj pak pořád dokola běhala a štěkala. Její majitel byl naprosto nešťastný, ale ona měla strašnou radost, že se se mnou opět shledala. Nakonec jsme se s majitelem domluvili, že s ní někdy přijede pracovat k nám, to aby si zvykla, že musí závod dokončit, i když tam jsem já.