Lidem, kteří mu fandili, nemohl Ondřej Zmeškal pohlédnout do tváře, ale jejich podporu cítil a slyšel. Do cíle doběhl po šesti hodinách. „Někdo kdysi říkal, že překážky máme jen ve vlastní hlavě. Cesta do Číny mě však přinutila přemýšlet o mých vlastních limitech," připustil Zmeškal. Musel překonat 5 164 schodů světoznámé památky.

Každý z nich je navíc jiný a jinak vysoký. Situaci ztěžovalo i nesnesitelné vedro, které v té době v Číně panovalo. Zmeškal, kterému závod komplikoval navíc i chybějící zrak, se musel spoléhat na své traséry. To jsou lidé, kteří pomáhají slepým při jejich sportovních výkonech.

Jitka Křížová má sice své oči v pořádku, ale už loni závodila na podporu nevidomých. Letos se akce zúčastnila jako trasérka. „Sport se pro mě stal drogou. Musím ale zážitek z něj s někým sdílet, protože jedině tak to může být ještě intenzivnější," vysvětlila Křížová.

S během začala relativně nedávno. „S kamarádkou jsme si slíbily, že každý rok absolvujeme alespoň dva maratony v tuzemsku i v zahraničí," řekla Křížová. Obyčejné závody jí však přestaly stačit. „Mám ráda ty, které jsou něčím odlišné nebo svým způsobem extrémní," dodala Jitka Křížová.

Maraton po Velké čínské zdi je jedním z nejtěžších závodů tohoto typu na světě. Zájemci budou mít další příležitost zúčastnit se této události až v květnu 2017.