Na realizaci sochy se podíleli studenti čtvrtého ročníku Střední odborné školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou podle návrhu Lenky Mičkové. „Plastika Anděla bude v hamerské kulturní památce odhalena v rámci tradiční akce s názvem Cimbál na Šlakhamru,“ přiblížil správce Šlakhamru Aleš Wasserbauer. „Sejdou se tam členové folklorního souboru Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou, aby od patnácti hodin hráli a zpívali tradiční muziku našeho regionu,“ připomněl Wasserbauer.

Kovanou plastiku studenti tvořili začátkem července pod dohledem mistra odborného výcviku a zkušených kovářů. Více jak dvoumetrový Anděl bude ještě před svým odhalením, a to od 23. do 25. srpna vystaven na mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston v areálu hradu Helfštýn. Poté se přesune na své stálé místo u Šlakhamru.

Hlavní myšlenkou akce je přiblížení regionálních tradic veřejnosti, ať už folkloru nebo kovářského řemesla, které jsou úzce propojeny s památkou v Hamrech i s celým krajem. „Realizaci sochy jsme svěřili do rukou mladých kovářů, abychom veřejnosti ukázali, že toto řemeslo má i v dnešních dnech své pokračovatele,“ doplnil správce památky.

Akci pořádá Technické muzeum v Brně ve spolupráci s občanským sdružením Dobrý jeseter. Vstupné je dobrovolné.