Zpomalovací prahy společně se zúžením vozovky a změna přednosti v jízdě. To budou zásadní dopravní změny v novoměstském centru. Novoměstští je naplánovali současně s opravou sítí, povrchů vozovky a výstavbou nového chodníku v ulici Nečasova. Práce jsou v plném proudu a po jejich ukončení se mohou šoféři „těšit“ také na uvedené dopravní změny.

Přednost v jízdě

Asi ta nejzásadnější bude změna přednosti v jízdě na křižovatce U Pasáčka. Zatímco dosud platilo označení hlavní silnice přímo z Vratislavova náměstí na ulici Nečasovu a vedlejší silnicí byla odbočka na ulici Žďárskou, zanedlouho dojde k zásadní výměně klasifikace silnic. Ta z ulice Nečasova na Žďárskou se totiž stane hlavní. Tím pádem vozidla jedoucí z náměstí budou muset nově dávat přednost.

Tato změna se patrně neobejde bez problémů. Jsou očekávány především od místních řidičů, zvyklých na dopravní značení, které se desítky let neměnilo. „Místním to může opravdu dělat po nějakou dobu problémy. Těžko říci, jak rychle jim změna takříkajíc přejde do krve,“ potvrdila starostka Zdeňka Marková.

Aby se co nejvíce omezil počet případných dopravních nehod, objeví se před křižovatkou s novým značením hlavní a vedlejší silnice takzvaný retardér – zúžení vozovky, které donutí řidiče jízdu zpomalit. „Podobně je tomu u vjezdu do náměstí z druhé strany od Masarykovy ulice. Původně tam nad tímto řešením lidé kroutili hlavou, ale po čase uznali jeho vhodnost,“ poznamenala Marková.

Dalším překvapením pro šoféry mohou být rovněž zpomalovací prahy, na které narazí při ústích ulic do Vratislavova náměstí.

Jeden bude na přechodu pro chodce u polikliniky, druhý potom u základní školy. „Nejde o žlutočerné montované prahy, ale v daném místě se o několik centimetrů zvedne celá vozovka. Chceme průjezd Vratislavovým náměstím zabezpečit, tedy aby přes něj šoféři jezdili pomalu,“ dodala novoměstská starostka Marková.

------

Více v sekci Související články

Souhlasíte s retardéry a změnou značení? Hlasujte zde

Ivan Lidmila