Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Habří byl obnoven a požehnán dřevěný kříž

Habří - Po dvaceti letech byl obnoven dřevěný kříž u Habří, místní části Moraveckých Pavlovic. Žehnání památky se zúčastnili nejen místní, ale také hosté z blízka i z daleka.

21.6.2016
SDÍLEJ:

Slavnostního aktu žehnání obnoveného kříže se ujal farář z Bobrové Vít Fatěna. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Moje maminka se v Habří narodila, prožila tam své dětství a mládí a velmi ráda na ty chvíle vzpomínala. Často připomenula i kříž, k němuž ráda chodívala. Vždycky se do Habří chtěla vrátit, ale to se nepodařilo. Nikdo z rodiny už tam nežije. Když zemřela, tak jsme hledali v Habří místo, jež by nám ji připomínalo. A napadlo nás obnovit kříž, který byl už hodně zchátralý," vysvětlila obnovu sakrální památky iniciátorka celé akce, Hana Chlupová z Blanska.

Obnova památky byla poněkud spletitá. Nejprve bylo nutné kontaktovat někoho z místních obyvatel a spojit se s vedením Moraveckých Pavlovic, pod jejichž správu Habří spadá.

„Jezdila jsem jako dítě do Habří za babičkou na prázdniny, z té doby jsem si pamatovala některá jména. Takže jsem se tam vydala hledat někoho, kdo by mi řekl, komu kříž vlastně patří a zda bych jej mohla obnovit. Pomohla nám místostarostka Moraveckých Pavlovic Marie Buchtová, která bydlí v Habří. Nakoupili jsme řezivo a kříž jsme znovu u nás v dílně vyrobili a nechali jej vztyčit na místě toho původního," popsala Hana Chlupová.

Slavnostní žehnání se uskutečnilo v rámci tradičního Sousedského posezení, tedy akce, kterou rok co rok obě malé obce zpečeťují vzájemnou spolupráci. „Pan starosta to velmi pěkně zorganizoval a my jsme moc rádi, že to takto dopadlo," pochválila práci Josefa Harvánka, starosty Moraveckých Pavlovic, Hana Chlupová.

Obnovu drobné sakrální památky velmi ocenil také farář z Bobrové Vít Fatěna, který se ujal slavnostního aktu žehnání. „Bylo to velmi krásné rozhodnutí, obnovit kříž. Jsem nesmírně rád, že si lidé všímají i těchto malých památek. Na začátku května se obnovovaly tři kamenné kříže v Dlouhém, i ty se znovu žehnaly. Přál bych si, aby se něco podobného stávalo častěji. Lidé by měli tyto památky udržovat s úctou, která jim náleží," sdělil Vít Fatěna.

Mezi drobné sakrální památky ale nepatří jen kříže. „V nedalekém Strážku jsme před třemi lety žehnali sochu svaté Barbory. Ta předchozí, která byla umístěna za obcí, se ztratila. Proto byla vyrobena nová socha, ta snad už na svém místě zůstane," připomenul Fatěna. A co by bobrovský farář popřál obnovené památce a lidem, kteří kolem ní budou denně chodit? „Byl bych rád, kdyby kříž překonal všechny časy i nečasy a nepřízeň počasí. A obyvatelům Habří bych popřál, aby si vždy, když na tento kříž pohlédnou, vzpomněli, že je Bůh má rád," řekl Vít Fatěna.

Autor: Helena Zelená Křížová

21.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení