Bez komplikací stáhl lihoviny ze svých supermarketů řetězec Billa. V sobotu ráno jste v Novém Městě na Moravě v prodejně nenašli láhev tvrdého alkoholu. „Požadavek ministerstva zdravotnictví jsme naplnili a tvrdý alkohol v prodeji nemáme. Celý proces proběhl bez problémů, prodej jsme nejprve centrálně zablokovali na pokladnách a následně produkty odstranili do zázemí prodejen," uvedla mluvčí společnosti Gabriela Bechynská.

„Všechny lihoviny jsou staženy z prodeje, navíc jsme zablokovali pokladní systém na skupiny zboží, kterých se to týká," doplnil mluvčí obchodního řetězce Kaufland Michael Šperl. Dodatečná směna podle Šperla pracovala celou noc, v některých prodejnách i za provozu.

S rozléváním kořalky končili v načatém večeru a při plných hospodách hospodští v pátek večer. „Zákaz se nedá nedodržovat. Ty sankce, které z toho jsou, jsou likvidační," řekl hostinský Karel Palán z perknovského hostince U Palánů. Částečná prohibice pro jeho podnik bude znamenat podstatný pokles tržeb, protože hostinec je z velké části závislý na oslavách. „Zrovna dneska tady máme dvě oslavy, nevíme, co těm lidem budeme říkat. V brzké době tady budeme mít dvě svatby," uvedl Palán. Podle jeho názoru nemají takové restrikce velký smysl. Lidé se podle něj dostanou k alkoholu jinde.

Naštvanost z ministerského nařízení je slyšet i jinde. „Nic se tím nevyřeší, jen to postihne a poškodí poctivé hospodské. Beru jen kvalitní alkohol z velkoobchodu, který se sám nebojím pít. Nikdy jsem nevzal ani litr pochybné lihoviny. Nejsem blázen," nechal se slyšet Jan Malivánek z hostince U Malivánků ve Vojnově Městci. „Prohibice jen nahraje černému obchodu s alkoholem," dodal Malivánek.

Zákaz „nevoní" ani štamgastům. „Je to blbost. A lajdáctví policie a celníků, když kšeft s pajcovanou kořalkou nechali v Česku rozrůst do tak velkých rozměrů," myslí si Petr Dvořáček ze Žďáru nad Sázavou.

Zákaz prodej tvrdého alkoholu dodržovali v sobotu ráno i stánkaři při Dni otevřených dveří památek, který se koná na náměstí v Novém Městě na Moravě. „Máme prohibici, ale to neznamená, že se nemůžeme bavit. Pořád ještě si můžeme dát točené pivo a nechat si nalít skleničku vína nebo burčáku," vyzval lidi k zábavě v úvodu celodenní slavnosti starosta Michal Šmarda.

Policie na Vysočině bude v sobotu kontrolovat dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu i na svatbách, zábavách a sportovních akcích. Od pátečního do sobotního rána provedli policisté v kraji 634 kontrol, týkaly se hlavně stánků a objektů podezřelých z prodeje nelegálního alkoholu. „Nebyly zjištěny závady," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Od pátečního večera policisté procházejí i obchody a restaurace. Na kontrolách se jich podílí 105.

V jihlavském hypermarketu Albert sklízeli v pátek večer prodavači láhve tvrdého alkoholu do beden. V jiných obchodech regály s alkoholem zakrývali.

V Třešti se při dnešním velkém rožnění na náměstí bude nalévat jen pivo a nealkoholické nápoje. Stánků s občerstvením bude kolem 30. „Všichni stánkaři o zákazu prodeje tvrdého alkoholu vědí," řekla Michaela Marešová z městského úřadu.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek s okamžitou platností zcela zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky. Důvodem prohibice je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) mimo jiné rozšíření otrav metylalkoholem i do dalších krajů včetně Prahy.