Kam se poděla turistická lákadla Žďárska? Až na pátém místě průzkumu agentury Dema najdete Chráněnou krajinnou oblast Žďárské vrchy, na šestém Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou, a do první desítky se ještě na devátém místě dostal zámek ve Velkém Meziříčí.

Úkolem tří set dotazovaných obyvatel Vysočiny bylo vyjmenovat tři podle nich nejvýznamnější památky, turistická a volnočasová místa Vysočiny. Agentura pak sestavila pořadí deseti nejčastěji se opakujících odpovědí. „Ochota lidí odpovídat a snaha poradit opravdu to nejlepší místo signalizuje, že své tipy nejenom navštívili nebo znají, ale že je považují za bohatství oblasti, kde žijí,“ řekla Lea Jozífková, asistentka výzkumu firmy Dema.

Lidé k názvům míst často připojovali přídomky. „Například krásný, neobyčejný, pozoruhodný, originální, překvapivý a podobně,“ podotkla Jozífková.

Časté prý byly také komentáře typu „to stojí za to vidět“ nebo mírná kritika jako „chtělo by to větší propagaci“. Anketu nazvanou Kam na výlet na Vysočině uspořádala společnost Dema, která poskytuje služby v oblasti veřejného mínění a průzkumu trhu. Jejich cílem bylo upozornit na místa, která jsou natolik zajímavá, že stojí za to je navštívit.

Na Ždársku lidi láká turistika v krásné přírodě Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památka zapsaná v seznamu kulturního dědictví UNESCO. „Za červen se na Zelenou horu přišlo podívat tři tisíce sedm set lidí,“ sdělil kastelán kostela na Zelené hoře Karel Straka.

Mezi návštěvníky památky UNESCO nechyběli cizinci. „Zaznamenali jsme hlavně Japonce a Nizozemce,“ podotkl kastelán Straka.  

V devíti stech odpovědí od tří set respondentů ankety se objevilo sedmdesát osm různých názvů míst a památek, jež podle dotazovaných nesou punc zajímavosti, neobvyklosti či historie. „Tipy na výlet se mohou hodit všem, kdo na Vysočině tráví volný čas a hledají turisticky atraktivní cíle,“ uvedla Josífková.

Lucie Pátková