Na Žďársku již tradičně nejvíce zvědavců zamíří k památce zapsané v seznamu UNESCO – poutnímu kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Santiniho monumentální dílo barokní gotiky je ale v dubnu přístupné pouze o víkendech a svátcích od 9 do 17 hodin.

Novinky pro turisty mířící k Zelené hoře? Konečně jsou k dispozici webové stránky kostela, kde si návštěvníci mohou mimo jiné ověřit otevírací dobu. „Najdou tam i historii kostela, ceníky vstupného a jiné aktuální informace jako je například uzavření památky veřejnosti z důvodu konání církevních akcí,“ poznamenal starosta Žďáru Jaromír Brychta.

Stránky jsou postupně doplňovány. „Dalšími informacemi a fotografiemi,“ uvedl Libor Karásek z Národního památkového ústavu v Telči. Díky evropské doméně se na web snadněji dostanou i zahraniční turisté.

První dubnový víkend se otevřou brány pozdně gotického hradu Pernštejna, jehož vzhled se nezměnil už od 16. století. A „klasika“ čeká na turisty i letos. Zájemci o prohlídku druhého nejmohutnějšího hradu na Moravě si mohou vybrat mezi základní a třemi výběrovými trasami, za příplatek je i cizojazyčný výklad.

Ještě měsíc si budou muset počkat milovníci historie, kteří si touží prohlédnout zámek ve Velkém Meziříčí. Tam začíná sezona až v květnu a provádí se v pracovní dny od úterý do pátku, ale jen pro předem objednané skupiny.

Hrad Pernštejn při hasičské akci.

O víkendech bude v květnu zámek přístupný veřejnosti od 10 hodin do poledne a pak od 13 do 16 hodin.

V unikátní kostnici v Nížkově na Žďársku s kostmi více než šesti tisíc lidí turistickou sezonu nerozlišují. Lidé ji mohou navštívit kdykoliv.

Objekt byl postaven v roce 1709. O něco později byl u Nížkova zřízen obrovský vojenský lazaret s údajně až šedesáti tisíci lidmi. „V letech 1740–1742 tam vypukla epidemie tyfu a cholery, mrtví se pohřbívali, kam se dalo, a jejich kosti se pak dostaly do kostnice. Tam je podle pověsti měl do hranic srovnat slepý mládenec,“ uvedl starosta Nížkova Jan Mokrý.

Nížkovská kostnice je přístupná na požádání – po domluvě v obecním úřadu.

Prohlídka bez ohledu na sezonu je možná také nedaleko za hranicemi žďárského okresu, v klášteře Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. Z rozsáhlého komplexu budov je veřejnosti přístupná stavebně nejcennější část s románsko-gotickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie z první poloviny 13. století. Tamní křížová chodba je jedinou neporušenou stavbou svého typu na Moravě. V klášteře žije řád sester cisterciaček a také tam sídlí Podhorácké muzeum.