Právě poličští turisté v sobotu uspořádali na telekomunikační věž u Rovečného hvězdicový výstup s názvem Svrateckou hornatinou k rozhledně Horní les. Letos už po dvanácté.

„Je jedno, kde svůj výšlap začnete. Hlavní je přijít nebo přijet na kole v době od 10 do 17 hodin k nám na kopec,“ připomněl Ivan Kropáček. K rozhledně se dá dojít po červené turistické značně od Rovečného, nebo po modrém značení z Nyklovic, případně z Víru. Horní les, v němž kovová telekomunikační věž s vyhlídkou pro turisty stojí, je svou nadmořskou výškou 774 metrů nejvyšším vrcholem přírodního parku Svratecká hornatina.

Kdo k věži v sobotu přišel, obdržel od pořadatelů pamětní list a razítko s motivem rozhledny. „Letos si připomínáme výročí sta let vzniku republiky. Před sto třiceti lety byl založen Klub českých turistů. Proto jsme nechali vytisknou i speciální pohlednici k těmto výročím. Krajští turisté z Jihlavy nám pro dnešek zapůjčili speciální razítko,“ řekl předseda turistů z Poličky.

Na rozhlednu v krásném sobotním počasí vystoupaly desítky turistů. Teploměr ukazoval na duben výjimečných dvacet pět stupňů Celsia. „Účast je ale menší než loni, kdy náš pochod vyšel na prodloužený velikonoční víkend. Letos se navíc koná spousta turistických akcí v jeden den. Turisté pochodují v Nedvědici nebo třeba i v Novém Městě na Moravě,“ vysvětlil Ivan Kropáček.
Turisté z Poličky pořádají pochod Svrateckou hornatinou k rozhledně Horní les vždy první sobotu po patnáctém dubnu. „Protože nahoru na rozhlednu se může šplhat jen právě od 15. dubna do 15. října,“ upozornil Kropáček.

Historie rozhleden v Horním lese je dlouhá. Někdejší vyhlídku zvanou Rakušanka připomíná například pohlednice vydaná v roce 1918. Jedenadvacet metrů vysoká věž pak stála na kopci v letech 1936–1954, další rozhledna ho zdobila v letech 1968–1974. Ta měřila osmatřicet metrů a její zbytky byly odstraněny až v roce 2000.

V roce 2001 byla v Horním lese vybudována a o rok později zprovozněna nová telekomunikační věž. Nestojí přímo na vrcholu kopce, ale devět metrů pod ním. Věž měří 59 metrů a po zdolání 201 točitých kovových schodů, které rozhlednu obtáčejí, je z ochozu umístěném v osmatřicetimetrové výšce zajímavý výhled na nejenom okolní krajinu.

„Nesmíte se ale moc bát výšek. Přece jen výstup po úzkých schodech, lehce se houpající ochoz, průhledné rošty, kterými vidíte propast pod nohama, dávají psychice dost zabrat. Ale ten výhled stojí za to,“ nechal se slyšet pravidelný návštěvník rozhledny Radek Pešek z Bystřice nad Perštejnem.

Kromě bližšího i vzdálenějšího okolí, jako je Rovečné, Malé a Velké Tresné, část Olešnice, zřícenina hradu Zubštejn, část Bystřice nad Pernštejnem, přehrada Vír, kostelík svatého Michaela ve Vítochově, Písečné, Polom, Sulkovec a Bystré, je za ideálních podmínek z Horního lesa možné vidět i Jeseníky a Praděd, Králický Sněžník, někdy dokonce i Krkonoše.

Pod rozhlednou v Horním lese je umístěno turistické posezení, kde se je rovněž možné zapsat do vrcholového deníku. „Musíme to zaklepat, ale ještě se nám ani jeden neztratil. Všechny popsané si pečlivě archivujeme,“ upozornil Ivan Kropáček.

A jaká je podle turistů z Poličky nejhezčí trasa k rozhledně Horní les? „Z Rovečného a Víru. Z Víru po modré turistické značce přes Chlum a Javorův kopec, kde je pěkná vyhlídka do krajiny,“ dal tip Ivan Kropáček.

Další tip přidal Jaroslav Škorpík. „Z hradu Svojanov přes Niklovice po modré turistické značce. To je náderný výšlap,“ řekl člen klubu turistů z Poličky.

Vrcholové razítkoRozhledna Horní les se pro návštěvníky otevřela 15. dubna. Pokud se nebojíte výšek a zdoláte 201 schodů až na vyhlídkový ochoz, čeká vás tu nejen nádherný výhled do krajiny, ale také odměna v podobě zcela nového památečního vrcholového razítka do turistického deníčku. Vrcholové razítko mohlo být na rozhledně instalováno díky spolupráci Města Bystřice nad Pernštejnem se sdružením Vrcholová razítka, které razítko i s ocelovou krabičkou vyrobilo. Na Bystřicku tak můžete při svých toulkách získat otisk už dvou vrcholových razítek, a to na Zubštejně (umístěno od roku 2014) a nyní také na Horním lese.