Na milovníky pěších i cyklistických túr čeká několik tras, na jejichž zdolávání se budou moci vrhnout po deváté hodině ranní. „V devět hodin je slavnostní zahájení ve sportovním areálu KČT Jiskra Měřín, po němž se sezona symbolicky otevře klíčem. Lidé ale samozřejmě mohou vyrazit na trasu i později než v devět, nejdéle však do jedenácti,“ informoval jeden z pořadatelů Josef Fiala.

Z jednotlivých túr si vyberou zdatní i méně zdatní turisté. Pro ty, kteří vyrazí pěšky, jsou nachystány výšlapy v délce 12, 20 a 33 kilometrů. Cyklisté budou volit mezi trasami dlouhými 25, 35 a 45 kilometrů. Během pochodu budou moci zájemci zavítat i do některé z kulturních památek – otevřen bude například kostel v Měříně či Netíně.

Na čtyřech z celkem šesti tras dodá účastníkům pochodu sílu občerstvení. To na ně ostatně bude čekat i v cíli, kde se má rozlévat gulášová polévka. Úspěšní chodci i cyklisté si z akce odnesou i pamětní diplomy.

„Ke 40. výročí založení KČT Jiskra Měřín byla také vydána speciální turistická známka. Prodávat se bude na místě za 30 korun,“ dodal Josef Fiala. Ačkoliv předpověď meteorologů zatím příliš příznivá není, akci to podle organizátorů ohrozit nemůže.

„Počasí nás netrápí. Samozřejmě že se to asi projeví na počtu účastníků, ale předchozí ročníky nás přesvědčily o tom, že lidé dorazí i za deště,“ podotkl Josef Fiala s tím, že loňského zahajování jarní turistické sezony v Havlíčkově Brodě se zúčastnilo kolem šesti set lidí.⋌ (sev, kov)